Freddie mercury usłyszał, że nie będzie gwiazdą: wiemy od kogo

Freddie mercury usłyszał, że nie będzie gwiazdą: wiemy od kogo
Autor Eryk Krawczyk
Eryk Krawczyk21.12.2023 | 6 min.

Freddie Mercury to bez wątpienia jedna z największych gwiazd sceny muzycznej wszech czasów. Jednak na początku swojej kariery, pracując jako sprzedawca ubrań, usłyszał od kolegi po fachu, że nigdy nie zostanie piosenkarzem. Był to Noddy Holder ze słynnego zespołu Slade, który przyjaźnił się z Mercurym, zanim ten założył legendarny zespół Queen. Choć Holder nie wierzył w muzyczne ambicje kolegi, Mercury spełnił swoje marzenia i został jedną z największych gwiazd rocka. Poznaj historię bliskiej znajomości dwóch wielkich artystów rockowych.

Znajomi Mercury'ego przed jego sukcesem

Freddie Mercury, zanim został jedną z największych gwiazd rocka, pracował jako sprzedawca ubrań na londyńskim targowisku Kensington Market. To właśnie tam zaprzyjaźnił się z Rogerem Taylorem, późniejszym perkusistą zespołu Queen. Razem prowadzili stoisko, na którym handlowali używaną odzieżą.

Kensington Market było również miejscem, gdzie Mercury poznał Noddy'ego Holdera, lidera popularnej w tamtych czasach grupy Slade. Holder przychodził na targowisko, aby kupować koszule od Freddiego. Choć obaj panowie wywodzili się ze środowiska muzycznego, to początkowo nic nie wskazywało na to, że spotkają się na estradzie jako gwiazdy rocka.

Prorocze słowa Noddy'ego Holdera

Jak wspomina Holder, podczas rozmów ze sprzedawcą Freddiem Mercury'm, tamten wyjawił mu swoje marzenia o karierze piosenkarza. Chciał zostać wielką gwiazdą popu, podobnie jak sam Holder. Jednak lider Slade nie dawał wiary tym zapowiedziom.

„Freddie mówił do mnie: 'Noddy, kochany, pewnego dnia zostanę wielką gwiazdą popu tak jak Ty'. Powiedziałem mu: 'Pierniczysz Freddie'. 'No dalej, Freddie. Nigdy nie będziesz gwiazdą popu'. Pokazał mi, prawda?" – tak po latach Holder wspominał spotkania ze Mercury'm. Nikt wówczas nie przewidywał, że sprzedawca z targowiska faktycznie zostanie jedną z największych legend rock and rolla.

Czytaj więcej: Patti smith trafiła do szpitala. Jaki jest jej stan zdrowia?

Queen i Slade. Wspólne początki

Zarówno Queen, jak i Slade swój początek miały na brytyjskiej scenie rockowej w tym samym czasie, na przełomie lat 60. i 70. Obie grupy należały do gatunku glam rocka, choć ich brzmienie było zupełnie inne. Slade grał prosty, chwytliwy rock and roll, podczas gdy Queen eksperymentował z rozbudowanymi aranżacjami i złożonymi harmoniami.

Ciekawostką jest, że obaj liderzy zespołów, czyli Freddie Mercury i Noddy Holder, znali się jeszcze zanim ich grupy odniosły sukces. Łączyła ich nie tylko przyjaźń, ale także wspólne korzenie w handlu odzieżą. Tym bardziej zaskakujące były słowa Holdera, który nie wróżył kariery Mercury'emu.

Popularność Queen i Slade

Ostatecznie obie grupy z miejsca podbiły listy przebojów i serca fanów. Queen z Freddiem Mercurym jako charyzmatycznym frontem stworzyli ponadczasowe rockowe klasyki i sprzedali ponad 300 milionów płyt. Slade również notowało przeboje i cieszyło się statusem jednej z najpopularniejszych kapel lat 70.

Co ciekawe, mimo początkowego sceptycyzmu Holdera, oba zespoły zaprzyjaźniły się na długie lata. Freddie Mercury nieraz mówił ciepłe słowa o Slade i ich liderze po tym, jak sam stał się supergwiazdą.

Jak doszło do poznania Mercury'ego i Holdera

Freddie mercury usłyszał, że nie będzie gwiazdą: wiemy od kogo

Freddie Mercury i Noddy Holder poznali się za sprawą pracy na stoisku z używaną odzieżą na Kensington Market. Tam Mercury sprzedawał ciuchy wraz z Rogerem Taylorem, późniejszym kolegą z zespołu Queen. Holder zaś był stałym klientem ich straganu, kupując koszule.

Stoisko Freddiego było dwa stragany dalej od sklepu ze starymi wiktoriańskimi pamiątkami. I to tam kupiłem mój słynny cylinder, a nie u Mercury'ego – wspominał po latach Holder.

Spotkania Mercury'ego i Holdera na targowisku zaowocowały znajomością pomiędzy początkującymi muzykami. Choć Holder był już po debiucie ze Slade, nie spodziewał się, że Mercury z Queen zostanie prawdziwą legendą rocka.

Sprzedawca czy wokalista? Marzenia Mercury'ego

Mimo pracy na straganie z odzieżą, Freddie Mercury od zawsze marzył o karierze muzycznej. Starał się rozwijać jako wokalista i autor tekstów, jednocześnie dorabiając w handlu. Gdy przy kolejnych spotkaniach zwierzał się ze swoich planów Noddy'emu Holderowi z zespołu Slade, tamten początkowo nie dawał wiary jego zapowiedziom.

Jednak marzenia Mercury'ego okazały się prorocze. W 1970 roku założył legendarne Queen, z którym zdobył status supergwiazdy i nagrał ponadczasowe przeboje. Dzięki niepowtarzalnemu głosowi i charyzmie scenicznej podbił listy przebojów i serca fanów na całym świecie.

Z perspektywy czasu wydaje się zaskakujące, że ktoś mógł nie wierzyć w muzyczny talent Mercury'ego. Jednak na początku swojej drogi spotykał się z niedowierzaniem, co tylko podkreśla jego niezwykłą determinację w dążeniu do celu. Ostatecznie pokazał wszystkim, a zwłaszcza Noddy'emu Holderowi, na co go stać.

Kariera Mercury'ego. Od straganu po złote płyty

Droga Freddiego Mercury'ego na muzyczny Olimp wcale nie była usłana różami. Gdy większość fanów kojarzy go jako charyzmatycznego lidera Queen, mało kto pamięta o jego skromnych początkach.

1969 Założenie pierwszego zespołu Ibex
1970 Praca na straganie Kensington Market
1970 Założenie legendarnego zespołu Queen

Jeszcze zanim założył Queen, Mercury zmagał się ze zmiennym powodzeniem próbując swoich sił w muzyce. Równolegle dorabiał jako sprzedawca ubraż na słynnym londyńskim targowisku. Tam poznał m.in. Noddy'ego Holdera ze Slade, który początkowo sceptycznie podchodził do jego muzycznych planów.

Jednak już kilka lat po tych wydarzeniach, Queen podbili listy przebojów seria światowych hitów. Freddie Mercury na zawsze zapisał się w historii muzyki jako jeden z najwybitniejszych wokalistów rockowych w historii. I co najważniejsze – spełnił swoje marzenia.

Podsumowanie

Artykuł przybliża mało znaną historię znajomości dwóch wielkich gwiazd rocka: Freddiego Mercury'ego z zespołu Queen i Noddy'ego Holdera ze Slade. Choć obaj panowie pochodzili ze sceny muzycznej, ich drogi zawodowe zetknęły się na zupełnie innym gruncie.

Otóż na długo przed założeniem swoich legendarnych grup obaj muzycy pracowali jako sprzedawcy ubrań na słynnym londyńskim targowisku Kensington Market. To właśnie tam po raz pierwszy spotkali się Mercury i Holder, nie przypuszczając jeszcze, jak potoczą się ich kariery.

Ciekawostką jest, że Holder początkowo zupełnie nie dawał wiary zapowiedziom Mercury'ego o zostaniu wielką gwiazdą rocka. Jak się jednak okazało, intuicja go zawiodła, bo Mercury spełnił swoje marzenia i wkrótce osiągnął światową sławę z zespołem Queen.

Artykuł w przystępny i angażujący sposób opisuje zaskakujące losy dwóch muzyków rockowych na długo przed ich późniejszą karierą. Poznajemy kulisy ich znajomości oraz rozwoju zawodowego od podstaw aż po międzynarodowy sukces.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak rozpocząć wspaniałą przygodę z grą na trąbce? Porady dla początkujących
  2. Muniek staszczyk załamany: to mnie przeraża
  3. Autor kolorowych jarmarków stracił miliony? janusz laskowski ujawnił prawdę
  4. Przepis na ciasto świąteczne: zrobisz je na ostatnią chwilę
  5. Powrót Pol'and'Rock Festival do Kostrzyna - burmistrz wyjawia prawdę
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eryk Krawczyk
Eryk Krawczyk

Muzyka to dla mnie nie tylko hobby, to pasja. Na moim blogu znajdziesz wiele informacji na temat ciekawych artystów i różnorodnych brzmień.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły