Elektronika i techno - korzenie i rozwój popularnych gatunków tanecznych

Elektronika i techno - korzenie i rozwój popularnych gatunków tanecznych
Autor Eryk Krawczyk
Eryk Krawczyk26.09.2023 | 7 min.

Muzyka elektroniczna towarzyszy nam od wielu dekad, ewoluując i zmieniając swoje oblicze. Jej początki sięgają lat 50. XX wieku, kiedy to zaczęto eksperymentować z pierwszymi syntezatorami i samplerami. Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez techno, house czy EDM. Te gatunki taneczne rozpalają parkiety klubów na całym świecie i przyciągają rzesze fanów. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej historii i rozwojowi popularnych stylów elektronicznej muzyki tanecznej oraz ich wpływowi na współczesną kulturę.

Początki muzyki elektronicznej

Zalążki muzyki elektronicznej sięgają lat 50. XX wieku, kiedy to inżynierowie i naukowcy zaczęli eksperymentować z pierwszymi syntezatorami. Urządzenia te umożliwiały generowanie i modyfikację dźwięków za pomocą obwodów elektronicznych. Jednym z pionierów był Robert Moog, który skonstruował syntezator kontrolowany napięciem. Pojawienie się tego instrumentu okazało się przełomem i zapoczątkowało erę muzyki elektronicznej. W latach 60. i 70. artyści tacy jak Wendy Carlos, Jean-Michel Jarre czy Vangelis wykorzystywali możliwości syntezatorów Mooga, komponując awangardowe utwory. Ich eksperymenty stworzyły podwaliny pod późniejszy rozwój elektroniki tanecznej.

Klasyka techno i house

Detroit techno

Prawdziwy przełom nastąpił w latach 80. w Detroit, gdzie grupa afroamerykańskich producentów zaczęła łączyć brzmienie syntezatorów z sekwencjami perkusyjnymi. Tak narodził się gatunek określany mianem Detroit techno. Jego pionierami byli Juan Atkins, Derrick May czy Kevin Saunderson. Ich minimalistyczne, hipnotyzujące produkcje były inspirowane futurystyczną wizją miasta jako megalopolis. Detroit techno wkrótce zyskało popularność w europejskich klubach i położyło podwaliny pod rozwój muzyki tanecznej lat 90.

Chicago house

Równolegle w Chicago zaczął rozwijać się house, łączący elementy disco z sekwencerami. Jego nazwa pochodzi od klubu Warehouse, w którym grali pionierzy tego stylu, m.in. Frankie Knuckles czy Marshall Jefferson. W odróżnieniu od zimnego brzmienia techno, house odwoływało się do tradycji afroamerykańskiej muzyki soul i funk. Ciepłe brzmienie basu, vocalowe sample i proste struktury sprawiały, że świetnie nadawało się do grania w klubach. Pod koniec lat 80. house podbiło sceny taneczne na całym świecie.

Rozwój w Europie

Choć house i techno narodziły się w USA, to prawdziwy rozkwit przeżyły w Europie. W Anglii, Niemczech i Belgii zaczęły powstawać liczne wytwórnie i kluby promujące te gatunki. Europejscy producenci wnieśli do brzmienia elektroniki nowe elementy zaczerpnięte z synth popu, EBM czy italo disco. Dzięki temu house i techno nabrały bardziej komercyjnego charakteru, przyciągając szerokie rzesze fanów.

EDM - muzyka klubowa

Trance i progressive

W latach 90. z europejskiej sceny house i techno zaczęły wyłaniać się kolejne gatunki elektroniki tanecznej. Jednym z najpopularniejszych stał się trance, łączący monotonne sekwencje z eterycznymi partiami syntezatorów. Jego odmianą był progressive house, który w mniejszym stopniu stawiał na budowanie transu, a bardziej na zmieniające się melodyjne frazy. Oba gatunki zdominowały klubową scenę przez większą część lat 90.

Drum & bass

Innym nurtem, który rozwinął się z breakbeatowego house'u i rave'owego hardcore był drum and bass. Charakteryzowały go szybkie, niemalże hiperwentylujące linie perkusyjne oraz ciężkie, neurotyczne brzmienie syntezatorów. Dzięki temu świetnie nadawał się do imprezowania. W drugiej połowie lat 90. DnB przeżywał prawdziwy rozkwit, wydając takie gwiazdy jak Goldie, Roni Size czy Ed Rush.

Dubstep

Schyłek lat 90. przyniósł narodziny dubstepu, łączącego nisko strojony, basowy groove z estetyką dubu oraz 2-stepu. Jego hipnotyzujące, „ciężkie” brzmienie szybko znalazło uznanie wśród fanów mocnych wrażeń. Dubstep okazał się jednym z najważniejszych gatunków pierwszej dekady XXI wieku, wydając takie gwiazdy jak Skream, Benga czy Rusko.

Taneczne podgatunki

Hardstyle i jumpstyle

Wraz z popularyzacją muzyki elektronicznej, zaczęły pojawiać się też jej podgatunki nastawione na konkretne style tańca. Jednym z nich był hardstyle, bazujący na ostrych, zniekształconych kickach oraz melodyjnych partiach synth. Towarzyszyły mu dynamiczne układy ruchowe zwane jumpstyle. Taniec ten charakteryzowały synchroniczne podskoki i machanie rękami. Hardstyle i jumpstyle zdobyły popularność głównie w Europie Zachodniej.

Hands up

Kolejnym eurodance'owym podgatunkiem był hands up, nastawiony na proste, chwytliwe melodie i taneczny rytm. Jego nazwa pochodzi od uniesionych w górę rąk, które wpisywały się w charakterystyczny układ taneczny. Hands up przeżywał swój rozkwit w drugiej połowie lat 00., czerpiąc z dziedzictwa happy hardcore i gabber.

UK hardcore

W Wielkiej Brytanii popularny był UK hardcore oraz jego pochodne - happy hardcore i freeform. Charakteryzowały się one szybkim tempem, melodyjnymi harmoniami oraz wokalnymi sample. Układy taneczne oscylowały między swobodnym bujaniem, a dynamicznymi podskokami. UK hardcore był ulubionym wyborem brytyjskich raverów w latach 90. i początku XXI wieku.

Wpływ na kulturę

Moda i styl życia

Muzyka elektroniczna miała ogromny wpływ nie tylko na rozwój gatunków tanecznych, ale i na popkulturę. Jej fani wypracowali charakterystyczny styl ubioru, fryzur i makijażu. Popularne stały się fluorowe kolory, dresy z logami wytwórni, fantazyjne fryzury z dredami i irokezami. Imprezy techno i rave stały się miejscem manifestacji alternatywnego stylu życia młodzieży, poszukującej ucieczki w transowej zabawie.

Imprezy i festiwale

Rozwój elektroniki pociągnął za sobą lawinowy wzrost popularności imprez techno. W całej Europie organizowane były masowe rave'y, przyciągające dziesiątki tysięcy fanów. Tandemy DJ-skich stawały się gwiazdami festiwali takich jak Mayday, Love Parade, czy Sensation White. Te kolosalne wydarzenia umożliwiały zjednoczenie się wielbicieli elektronicznej muzyki tanecznej.

Gwiazdy DJ

Wraz z rozwojem sceny klubowej, status celebrytów zaczęli zdobywać DJ-e. Artyści tacy jak Carl Cox, Paul Van Dyk, Armin van Buuren, czy David Guetta zgromadzili rzesze fanów na całym świecie. Ich sety gromadziły tłumy pod klubowymi scenami, a albumy rozchodziły się w milionowych nakładach. DJ-e stali się prawdziwymi idolami młodzieży i ambasadorami elektronicznej muzyki tanecznej.

Przyszłość elektroniki

Eksperymentalne brzmienia

Co przyniesie przyszłość muzyki elektronicznej? Można przypuszczać, że artyści w dalszym ciągu będą poszukiwać nowych, niezwykłych brzmień. Dzięki postępowi technologicznemu dostęp do syntezatorów i samplerów stanie się jeszcze łatwiejszy. Prawdopodobnie na popularności zyskają eksperymentalne mikro-gatunki łączące ze sobą elementy różnych stylów.

Muzyka inteligentna

Kolejnym trendem może być wykorzystanie sztucznej inteligencji do komponowania muzyki. Algorytmy uczące się mogą analizować dotychczasowe trendy i samodzielnie generować nowe utwory dopasowane do upodobań słuchaczy. Być może już niedługo zaczniemy słuchać elektroniki komponowanej przez SI?

Wpływ nowych technologii

Na rozwój elektroniki z pewnością będą miały wpływ także nowe technologie takie jak wirtualna rzeczywistość, streaming czy blockchain. Dzięki VR kluby i festiwale techno mogą przenieść się do świata wirtualnego. Streaming ułatwi dostęp do muzyki, a blockchain pomoże artystom monetyzować swoją twórczość. Wydaje się zatem, że przyszłość elektroniki tanecznej rysuje się w jasnych barwach.

Podsumowanie

Podsumowując, muzyka elektroniczna przeszła niezwykłą ewolucję od pierwszych eksperymentów z syntezatorami w latach 50., po globalny ruch kulturowy obejmujący kluby, festiwale i miliony fanów. Począwszy od pionierskich brzmień Detroit techno i Chicago house, poprzez rozkwit trance'u, DnB i dubstepu w latach 90., aż po dzisiejszą różnorodność stylów, elektronika taneczna wywarła ogromny wpływ na kulturę. Choć trudno przewidzieć, jak będzie wyglądać jej przyszłość, można się spodziewać, że w dalszym ciągu będzie magnesem przyciągającym kolejne pokolenia tancerzy i melomanów.

Najczęściej zadawane pytania

Pierwsze syntezatory, na których grali pionierzy tacy jak Wendy Carlos czy Jean Michel Jarre w latach 50-70. XX w. Zapoczątkowały erę muzyki elektronicznej.

Techno wywodzi się z Detroit, a house z Chicago. Obie sceny zrodziły się w latach 80. XX w.

Lata 90. to czas rozkwitu trance'u, progressive house, drum and bass oraz pierwszego dubstepu.

M.in. jumpstyle, hands up, UK hardcore - ich ruchy odzwierciedlały charakter muzyki.

Ogromny - wywarła wpływ na modę, styl życia, festiwale. DJ-e stali się gwiazdami.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak rozpocząć wspaniałą przygodę z grą na trąbce? Porady dla początkujących
  2. Dlaczego Frank Sinatra jest największą gwiazdą jazzowych standardów?
  3. Pisanie tekstów do muzyki pop - najważniejsze wskazówki
  4. Historia polskiej sceny metalowej - początki i rozwój
  5. Budowa i strojenie gitary klasycznej - poradnik dla początkujących
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Eryk Krawczyk
Eryk Krawczyk

Muzyka to dla mnie nie tylko hobby, to pasja. Na moim blogu znajdziesz wiele informacji na temat ciekawych artystów i różnorodnych brzmień.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły