Drum and bass - charakterystyka popularnego nurtu muzyki elektronicznej

Drum and bass - charakterystyka popularnego nurtu muzyki elektronicznej
Autor Eliza Wójcik
Eliza Wójcik26.09.2023 | 7 min.

Muzyka drum and bass to jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych nurtów muzyki elektronicznej. Charakteryzuje się szybkim, intensywnym rytmem, mocnym basem i złożonymi dźwiękami perkusyjnymi. Ten dynamiczny i energetyczny styl ma bogatą historię i rzesze wiernych fanów na całym świecie. W Polsce również zdobył dużą popularność i ma wielu zwolenników.

Korzenie i źródła muzyki drum and bass

Muzyka drum and bass wywodzi się z jamajskiego dancehallu, ragga oraz brytyjskiego hardcore rave lat 80. Pierwsze kawałki w tym stylu powstały na początku lat 90. XX wieku w Londynie. Tam też ukształtowały się podstawy brzmienia charakterystyczne dla D&B - przyspieszone breakbeaty, ciężkie linie basowe, fragmenty wokali oraz efekty dźwiękowe. Inspiracje czerpano zarówno z muzyki jamajskiej, jak i amerykańskiego hip-hopu oraz techna. Pionierami nurtu byli artyści tacy jak LTJ Bukem, Goldie, Roni Size czy DJ Hype.

Breakbeaty i samplowanie

Kluczowym elementem DnB są przyspieszone sampli perkusyjnych tzw. breakbeatów, zaczerpnięte najczęściej z utworów funkowych i soulowych lat 60. i 70. Intensywny, "łamiący stawy" rytm nadaje tej muzyce charakterystyczne, niemal hipnotyzujące brzmienie. Producenci wykorzystują również fragmenty wokali, dźwięków perkusyjnych i melodycznych zaczerpniętych z różnych źródeł.

Przejście do nurtu mainstreamowego

W drugiej połowie lat 90. DnB zaczął przenikać do mainstreamu. Pojawiły się łagodniejsze odmiany, takie jak liquid funk czy drum and bass soul, które spodobały się szerszej publiczności. Dzięki temu styl ten zyskał popularność daleko poza podziemną sceną klubową. Ważnym wydarzeniem była płyta "Timeless" duetu Goldie i Robiego Williamsa z 1995 r., która pokazała, że DnB może zaistnieć w radiu.

Charakterystyczne cechy brzmienia

Szybkie tempo

Drum and bass cechuje bardzo szybkie, dynamiczne tempo - zazwyczaj 160-180 uderzeń na minutę. Dla porównania, typowe utwory pop czy rockowe mają ok. 120 BPM. To właśnie tempo nadaje tej muzyce intensywny, "pędzący" charakter. Szybkie breakbeaty i linia basowa tworzą swoisty "puls" całej kompozycji.

Mocny bas

Kluczowym elementem brzmieniowym jest potężnie brzmiący, pulsujący bas. Niskie dźwięki są eksponowane i wypełniają całą przestrzeń dźwiękową, tworząc charakterystyczne, "ciężkie" brzmienie. W zależności od odmiany DnB bas może mieć różną barwę - od głębokich, obszernych linii po krótkie, ostre "uderzenia".

Sampling i efekty

Istotną rolę w budowaniu klimatu mają odgłosy perkusyjne, wokale i rozmaite sample, często mocno przetworzone efektami. Stosuje się delay, reverb, modulację i inne efekty, aby uzyskać złożone, intensywne brzmienie. Sampling pozwala wplatać w utwory fragmenty z odległych gatunków, np. soulu, funku czy nawet muzyki klasycznej.

Popularni artyści i zespoły

Pionierzy stylu

Do najważniejszych pionierów drum and bassu należą tacy artyści, jak: Goldie, LTJ Bukem, 4 Hero, Roni Size, DJ Hype, Ed Rush i Optical. To oni w latach 90. ukształtowali unikatowe brzmienie tego gatunku i spopularyzowali go w Wielkiej Brytanii. Są autorami kultowych, przełomowych płyt, które na zawsze weszły do kanonu muzyki elektronicznej.

Obecni przedstawiciele

Wśród współczesnych artystów DnB warto wymienić takie nazwiska jak: Camo & Krooked, Netsky, Chase & Status, Sigma, Pendulum, Noisia, czy Sub Focus. Tworzą oni zarówno "ciężkie" odmiany nurtu, jak i łagodniejsze, bardziej przystępne kompozycje. Dzięki nim drum and bass nadal się rozwija i zyskuje nowych fanów.

Polscy wykonawcy

Polska również ma wielu utalentowanych twórców drum and bassu. Do głównych przedstawicieli rodzimej sceny należą tacy artyści, jak: Enei, Gama, Funky Polak, D_Kay, A-Cray, Deterrent Man i wielu innych. Wydają oni płyty w cenionych zagranicznych wytwórniach, a ich utwory grane są przez światowej sławy didżejów.

Odmiany i gatunki pokrewne

Drum and bass - charakterystyka popularnego nurtu muzyki elektronicznej

Drum and bass liquid

"Liquid" to łagodniejszy wariant DnB, który pojawił się w drugiej połowie lat 90. Cechuje go gładsze, bardziej melodyjne brzmienie z mniejszą ilością efektów. Liquid funk spopularyzowali tacy artyści, jak LTJ Bukem czy Adam F.

Neurofunk

Neurofunk to jedna z najmocniejszych odmian, z dominującą, niemal agresywną linią basu. Charakteryzuje się ciężkimi, zniekształconymi brzmieniami i mrocznym klimatem. Główni przedstawiciele to m.in. Ed Rush, Optical i Konflict.

Techstep

Techstep to połączenie drum and bassu z ciężkimi brzmieniami techna. Odmiana ta powstała na przełomie XX i XXI w. i cechuje się mrocznym, industrialnym klimatem. Kojarzona jest z twórczością artystów takich jak Dom & Roland czy Technical Itch.

Drum and bass na żywo i festiwale

Klubowe imprezy

Drum and bass od zawsze był związany z klubową sceną imprez, szczególnie w Wielkiej Brytanii. Kultowe miejsca to londyńskie Fabric, Bristol's Lakota czy Leeds' Canal Mills, gdzie odbywają się cykliczne imprezy poświęcone DnB.

Duże festiwale plenerowe

Letnie festiwale muzyczne to kolejne miejsce, gdzie można posłuchać mocnego DnB. Sceny tego gatunku obecne są m.in. na Audioriver, Open'erze, Up To Date Festival czy Colours of Ostrava. W Polsce odbywa się też specjalistyczny festiwal - MayDay DNB Arena.

Polskie wydarzenia

W naszym kraju odbywa się wiele imprez poświęconych DnB, zarówno w klubach, jak i pod gołym niebem. Oprócz wspomnianego MayDay popularne są cykliczne imprezy Boss DnB w Łodzi, Drink DNB w Warszawie czy Kraków Bass Night w krakowskim Klubie Studio.

Drum and bass w kulturze masowej

Gry komputerowe

Drum and bass od dawna obecny jest w ścieżkach dźwiękowych gier komputerowych, szczególnie tych o tematyce sci-fi, akcji lub fantastyki. Utwory DnB można usłyszeć m.in. w seriach Wipeout, Need for Speed, Grand Theft Auto, czy w grze The Matrix.

Filmy i seriale

Ten gatunek muzyczny pojawia się również w filmach i serialach, np. w animacji Ghost in the Shell, dramacie Chce się żyć, czy serialach Sense8 i Black Mirror. DnB potrafi wnieść do produkcji dodatkowy ładunek energii i dynamiki.

Reklama i media społecznościowe

Drum and bass wykorzystywany jest także w reklamach, trailerach filmowych oraz materiałach wideo w mediach społecznościowych. Jego intensywność i energia świetnie nadają się do podkreślenia dramaturgii i wzbudzenia emocji. Marki często sięgają po ten gatunek, by nadawać swoim produktom wizerunek młodzieżowy i dynamiczny.

Podsumowanie

Drum and bass to fascynujący, wciąż ewoluujący gatunek muzyczny z bogatą historią i rzeszami oddanych fanów. Jego charakterystyczne brzmienie, intensywne tempo i mocny bas sprawiają, że trudno się oprzeć jego hipnotycznej energii. DnB przeszedł ewolucję od podziemnego nurtu po stylową hybrydę obecną w popkulturze. Dzisiaj artyści tworzący w tym gatunku eksperymentują i czerpią inspiracje z różnych źródeł. Można się spodziewać, że ten fascynujący styl będzie się dalej rozwijał i zyskiwał nowych fanów.

Najczęściej zadawane pytania

Drum and bass wywodzi się z jamajskiego dancehallu, ragga oraz brytyjskiego breakbeat hardcore. Pierwsze kawałki powstały na początku lat 90. w Londynie.

Utwory DnB cechują się zazwyczaj tempem 160-180 BPM, czyli uderzeń na minutę. Dla porównania - standardowe tempo w popie czy rocku to ok. 120 BPM.

Do pionierów stylu należą Goldie, LTJ Bukem, Roni Size, 4 Hero. Obecnie nurt reprezentują m.in. Netsky, Pendulum, Chase & Status, Sigma, Camo & Krooked.

DNB można usłyszeć na wielu letnich festiwalach, jak Audioriver, Open'er, Up To Date Festival czy MayDay DNB Arena. Odbywają się też klubowe imprezy poświęcone temu gatunkowi.

DNB wykorzystywany jest w ścieżkach dźwiękowych gier, filmach, serialach, reklamach i materiałach w mediach społecznościowych.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak rozpocząć wspaniałą przygodę z grą na trąbce? Porady dla początkujących
  2. Muniek staszczyk załamany: to mnie przeraża
  3. Autor kolorowych jarmarków stracił miliony? janusz laskowski ujawnił prawdę
  4. Kto wystąpi na Pol’and’Rock Festival 2024? Pełny skład artystów.
  5. Powrót Pol'and'Rock Festival do Kostrzyna - burmistrz wyjawia prawdę
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Eliza Wójcik
Eliza Wójcik

Muzyka to moja miłość, a na blogu dzielę się nią z innymi. Zapraszam Cię do odkrywania razem ze mną fascynującego świata dźwięków i artystów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły