Nie żyje Iwona Śledzińska-Katarasińska. Byłą posłankę POżegna Donald Tusk

Nie żyje Iwona Śledzińska-Katarasińska. Byłą posłankę POżegna Donald Tusk
Autor Adrianna Lewandowska
Adrianna Lewandowska01.01.2024 | 4 min.

1 stycznia 2024 roku zmarła Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka nieprzerwanie przez 32 lata. Była cenioną polityk, która zasłużyła się w walce o demokrację w PRL. Śmierć dawnej koleżanki głęboko poruszyła Donalda Tuska i innych polityków Platformy Obywatelskiej. Przyczyną zgonu była długa i ciężka choroba. W artykule przypominamy sylwetkę niezwykłej kobiety.

Kim była Iwona Śledzińska-Katarasińska

Iwona Śledzińska-Katarasińska to postać, która na trwałe zapisała się w historii polskiego parlamentaryzmu. Była posłanką nieprzerwanie przez 32 lata - od 1991 do 2023 roku. Przez ten czas zasiadała w ławach sejmowych aż dziewięciu kadencji z rzędu. Tym samym stała się osobą najdłużej nieprzerwanie sprawującą mandat poselski w III RP.

Jej niezwykła kariera i zaangażowanie w walkę o demokrację zaczęły się jeszcze w czasach PRL. Początkowo działała w szeregach PZPR, jednak w latach 80. wystąpiła z partii i zaangażowała się w walkę o uniezależnienie Polski od ZSRR. Działalność opozycyjna przyniosła jej szykany - zakaz wykonywania zawodu dziennikarki i internowanie po wprowadzeniu stanu wojennego.

Niezłomna bojowniczka o demokrację

Mimo represji Iwona Śledzińska-Katarasińska nie zrezygnowała z walki o wolną Polskę. Stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci łódzkiej opozycji demokratycznej. Jej determinacja i odwaga budziły podziw i szacunek. Nawet internowanie nie złamało jej ducha walki.

Gdy tylko nadszedł czas przemian, zaangażowała się w działalność parlamentarną. Najpierw jako posłanka UD i UW, a później Platformy Obywatelskiej. Przez ponad 30 lat konsekwentnie realizowała program budowy demokratycznego państwa prawa. Jej charyzma i autorytet sprawiły, że cieszyła się ogromnym szacunkiem.

Pożegnanie przez Donalda Tuska i polityków PO

Śmierć Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej 1 stycznia 2024 roku w wieku 82 lat głęboko poruszyła środowisko Platformy Obywatelskiej. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele wzruszających pożegnań od partyjnych kolegów i przyjaciół.

Szczególnie poruszające było wspomnienie Donalda Tuska, który nazwał zmarłą "przyjaciółką, mądrą i bardzo dzielną posłanką". Przywołał rozmowę z jesieni, kiedy mimo problemów ze zdrowiem deklarowała, że "dopóki nie wygramy" nigdzie się nie wybiera. "Nie byłoby tego zwycięstwa bez Ciebie, Iwonko" - napisał Tusk.

"Iwona Śledzińska-Katarasińska nie żyje. Przyjaciółka, mądra i bardzo dzielna posłanka. (...) Nie byłoby tego zwycięstwa bez Ciebie, Iwonko." - Donald Tusk

Słowa uznania i wdzięczności płynęły też od innych polityków PO - Hanny Gill-Piątek, Cezarego Tomczyka czy Rafała Grupińskiego. Podkreślali oni niezwykłą odwagę, mądrość i oddanie idei Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej.

Długotrwała i ciężka choroba przyczyną śmierci

Jak podają media, przyczyną śmierci Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej była długa i ciężka choroba. Posłanka zmagała się z problemami zdrowotnymi od jakiegoś czasu, co zmusiło ją do ograniczenia aktywności politycznej.

Mimo cierpienia, zachowała pogodę ducha i optymizm do samego końca. Nie poddała się chorobie, wierząc że Platforma Obywatelska odniesie zwycięstwo. Niestety, 1 stycznia 2024 roku przegrała swoją ostatnią walkę. Zmarła w wieku 82 lat w rodzinnej Łodzi.

Śmierć Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej to niepowetowana strata dla środowiska Platformy Obywatelskiej i polskiej demokracji. Jej niezwykłe życie i dziedzictwo na zawsze pozostaną ważną kartą najnowszej historii Polski.

Podsumowanie

Nie żyje Iwona Śledzińska-Katarasińska. Byłą posłankę POżegna Donald Tusk

Artykuł przybliża sylwetkę Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej, wybitnej posłanki i działaczki na rzecz demokracji w Polsce. Przedstawia jej niezwykłą drogę od zaangażowanej opozycjonistki w czasach PRL, poprzez 9 kadencji w ławach poselskich, aż do śmierci 1 stycznia 2024 roku. Podkreśla odwagę, determinację i konsekwencję Śledzińskiej-Katarasińskiej w walce o wolną Polskę.

Artykuł opisuje poruszenie, jakie wywołała śmierć Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej w szeregach Platformy Obywatelskiej. Przytacza wzruszające pożegnanie Donalda Tuska, który nazwał zmarłą przyjaciółką i niezwykle zasłużoną posłanką. Ukazuje ogromny szacunek i uznanie dla działalności zmarłej polityk.

Materiał wyjaśnia, że przyczyną śmierci Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej była długotrwała i ciężka choroba. Mimo problemów ze zdrowiem, Śledzińska-Katarasińska nie poddała się i wierzyła w zwycięstwo Platformy Obywatelskiej do samego końca. Zmarła 1 stycznia 2024 roku w wieku 82 lat.

Podsumowując, artykuł stanowi hołd dla niezwykłej postaci w historii polskiej demokracji. Przypomina o ogromnym wkładzie Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej w odzyskanie przez Polskę niepodległości i budowę państwa prawa. Jej dziedzictwo na zawsze pozostanie źródłem inspiracji.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak rozpocząć wspaniałą przygodę z grą na trąbce? Porady dla początkujących
  2. Muniek staszczyk załamany: to mnie przeraża
  3. Autor kolorowych jarmarków stracił miliony? janusz laskowski ujawnił prawdę
  4. Przepis na ciasto świąteczne: zrobisz je na ostatnią chwilę
  5. Powrót Pol'and'Rock Festival do Kostrzyna - burmistrz wyjawia prawdę
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Adrianna Lewandowska
Adrianna Lewandowska

Jestem wielkim fanem muzyki i na blogu staram się przekazywać moje fascynacje. Odkrywaj ze mną różne gatunki muzyczne i artystów na nowo!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły