Muzyka elektroniczna lat 90. przeżywała swój złoty okres. Powstawały wówczas nowe style i podgatunki, które na stałe wpisały się w historię tańca i klubowej zabawy. Poniżej przybliżamy sylwetki najważniejszych twórców, którzy swoją twórczością zdefiniowali brzmienie tamtej dekady.
Najpopularniejsi producenci muzyki dance lat 90.
Moby i jego przełomowy album "Play"
Amerykański muzyk Moby w 1999 roku wydał album "Play", który okazał się przełomem w jego karierze. Płyta z miksem elektroniki, trip hopu i muzyki folk stała się najlepiej sprzedającym się albumem tego artysty. Singiel "Porcelain" podbił listy przebojów, a teledyski promujące album były grane w MTV na okrągło. Brzmienie "Play" idealnie wpisywało się w klimat przełomu wieków i sprawiło, że Moby z dnia na dzień stał się rozpoznawalną gwiazdą muzyki elektronicznej.
The Chemical Brothers i ich taneczne brzmienie
Brytyjski duet The Chemical Brothers od początku lat 90. eksperymentował z połączeniem breakbeatu, rocka i muzyki elektronicznej. Ich specyficzne brzmienie, określane mianem big beat, idealnie nadawało się do klubowej zabawy. Przełomowym albumem okazał się wydany w 1997 roku "Dig Your Own Hole", z przebojami "Block Rockin' Beats" i "Setting Sun". The Chemical Brothers wnieśli nową jakość do muzyki tanecznej, łącząc analogowe brzmienia z nowoczesną produkcją. Ich koncerty, pełne efektów wizualnych, przyciągały tłumy fanów.
The Prodigy - prekursorzy big beatu
Z Wielkiej Brytanii pochodził także zespół The Prodigy, który już na początku lat 90. eksplorował mocne, "tłuste" brzmienie łączące breakbeat z syntezatorami. Ich taneczny i agresywny styl nadał kierunek całemu big beatowi. Przełomem okazał się album "The Fat of the Land" z 1997 roku, z przebojami "Firestarter" i "Breathe". The Prodigy jako jedni z pierwszych wnieśli punkową energię do elektronicznej muzyki klubowej.
Najważniejsi przedstawiciele eurodance
Snap! i ich przebój "Rhythm Is a Dancer"
Niemiecki zespół Snap! na początku lat 90. zdominował listy przebojów utworem "Rhythm Is a Dancer". Ich stylistyka łączyła elektroniczne brzmienie z łatwym w odbiorze, chwytliwym wokalem. Eurodance grupy Snap! podbił kluby i rozgłośnie radiowe na całym świecie, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli tego stylu. Ich przeboje do dziś są grane na dyskotekach, a charakterystyczny, uzależniający styl jest wciąż próbowany przez nowe pokolenia artystów.
Culture Beat - niemiecka grupa eurodance
Również z Niemiec pochodził zespół Culture Beat, który na początku dekady zdobył popularność utworami "Mr Vain" i "Inside Out". Ich taneczne brzmienie z charakterystycznym, chwytliwym wokalem podbiło światową scenę muzyki klubowej. Culture Beat wnieśli do eurodance lekkość i łatwość w odbiorze, przy okazji tworząc melodie, których nie sposób zapomnieć. Do dziś pozostają jedną z najważniejszych grup tego nurtu.
2 Unlimited i ich światowe hity
Holenderski duet 2 Unlimited zdominował listy przebojów na początku lat 90. ich energetycznymi, tanecznymi utworami. Hity jak "Get Ready For This", "Twilight Zone" czy "No Limit" podbiły kluby na całym świecie i po dziś dzień są uwielbiane przez fanów eurodance. Ich charakterystyczne brzmienie stanowiło wzór dla wielu późniejszych wykonawców tego gatunku. 2 Unlimited swoją twórczością unaocznili, że eurodance może podbić nie tylko kluby, ale i cały świat.
Artyści trance, którzy zdominowali listy przebojów
Paul van Dyk - król muzyki trance
Paul van Dyk jest uznawany za jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych twórców nurtu trance. Niemiecki DJ wypracował charakterystyczne, melodyjne brzmienie, które zdominowało klubowe parkiety w drugiej połowie lat 90. Jego kompozycje łączyły mocną linię basu, progresywne beaty i wpadające w ucho melodie. Albumy "45 RPM" i "Seven Ways" ugruntowały pozycję van Dyka jako króla muzyki trance. Jego koncerty przyciągały rzesze fanów zafascynowanych hipnotyzującym brzmieniem.
Ferry Corsten - holenderski DJ i producent
Obok van Dyka, holenderski DJ i producent Ferry Corsten również wniósł ogromny wkład w rozwój nurtu trance. Jego produkcje cechowały się melodyjnością, przestrzennością i mocnymi liniami basu. Corsten potrafił tworzyć zarówno euforujące, klubowe kompozycje ("Carte Blanche"), jak i bardziej relaksujące utwory chilloutowe ("Madagascar"). Album "Out of the Blue" ugruntował jego pozycję wśród najważniejszych twórców trance lat 90. Corsten konsekwentnie rozwijał brzmienie tego gatunku.
Tiësto - gwiazda trance z lat 90.
Z Holandii pochodził również Tiësto, który zyskał status supergwiazdy muzyki trance już pod koniec XX wieku. Jego kompozycje cechowały się melodyjnością i euforią, która idealnie trafiała w gusta klubowej publiczności. Utwory "Sparkles" czy "Magik Journey" na stałe wpisały się do kanonu nurtu trance lat 90. Tiësto jako DJ grał największe imprezy i festiwale, a jego sety przyciągały tłumy. Do dziś pozostaje ikoną trance'u obok van Dyka i Corstena.
Prekursorzy muzyki house lat 90.
Masters at Work - duo house'owe z NY
Amerykańskie duo Masters at Work, w skład którego wchodzili "Little" Louie Vega i Kenny "Dope" Gonzalez, jest uznawane za jedno z najważniejszych w historii muzyki house. Ich produkcje z początku lat 90. wnieśły nową jakość do tego nurtu. Masters at Work sięgali po różne inspiracje, od afrykańskich rytmów, przez soul, po łacińskie brzmienia, tworząc niepowtarzalny melting pot. Ich remixy dla wytwórni Def Mix oraz autorskie produkcje miały ogromny wpływ na house lat 90.
Armand van Helden - twórca French house
Amerykański producent Armand van Helden na przełomie wieków rozwinął styl French house, czerpiący z disco i funku. Jego przeboje "U Don't Know Me" i "You Don't Know Me" łączyły samplowane wokale z tłustymi liniami basu i chwytliwymi melodiami. Brzmienie van Heldena idealnie nadawało się na klubowe parkiety i wyznaczyło nowy kierunek w house'ie lat 90. Do dziś pozostaje ikoną tego specyficznego fusion house'u łączącego amerykańskie i francuskie podejście.
Roger Sanchez i jego przebój "Another Chance"
Amerykański DJ i producent Roger Sanchez wniósł kluczowy wkład w rozwój undergroundowego house'u NY. Jego największym hitem okazał się utwór "Another Chance" z 2001 roku. Kompozycja łączyła chwytliwą linię wokalną z charakterystycznymi house'owymi beatami i dźwiękami instrumentów dętych. "Another Chance" podbił kluby na całym świecie i stał się klasykiem nurtu. Twórczość Sancheza pokazała, że house lat 90. wciąż się rozwija i nadal może dostarczać przebojów.
Legendy techno z Detroit
Jeff Mills - jeden z pionierów nurtu
Amerykański producent Jeff Mills jest uznawany za pioniera nurtu techno, zwłaszcza jego odmiany określanej jako techno science fiction. W latach 90. wypracował futurystyczne, industrialne brzmienie, czerpiące z elektro i EBM. Jego produkcje były surowe, minimalistyczne i mroczne. Mills konsekwentnie rozwijał wizjonerski styl, wyznaczając nowe ścieżki dla techno. Jego albumy "Waveform Transmission Vol. 1" i "Metropolis" ugruntowały pozycję artysty jako współtwórcy czarnego, industrialnego nurtu techno lat 90.
Juan Atkins - twórca "technosoulu"
Również z Detroit pochodził Juan Atkins, który już w latach 80. był prekursorem techno. W latach 90. rozwinął styl określany jako "technosoul", łączący techno z muzyką soulową i funkową. Atkins eksplorował ciepłe, melodyjne brzmienia, które kontrastowały z chłodnym, futurystycznym podejściem innych twórców z Detroit. Jego albumy "Metropolis" i "Cybotron" pokazały, że techno może być zarówno taneczne, jak i przyjemne w odbiorze. Atkins jest legendą nurtu i jego twórczość miała ogromny wpływ na jego rozwój.
Carl Craig - król minimalnego techno
Carl Craig to kolejna wybitna postać ze sceny techno Detroit. W latach 90. rozwinął on odmianę określaną jako minimal techno, bazującą na powtarzalnych loopach i przesterowanych dźwiękach. Jego produkcje były hipnotyczne i miały wręcz ambientowy charakter. Albumy "Landcruising" i "More Songs About Food and Revolutionary Art" ugruntowały pozycję Craiga jako mistrza w wyciszonym, nastrojowym techno. Artysta konsekwentnie eksplorował mroczny, industrialny klimat tego nurtu.
Przełomowi producenci drum'n'bassu
Goldie i jego kamienie milowe
Brytyjski artysta Goldie odegrał kluczową rolę w rozwoju młodego jeszcze w latach 90. nurtu drum'n'bass. Jego produkcje łączyły breakbeaty z ciężkimi liniami basu i przetworzonymi samplami. Debiutancki album "Timeless" z 1995 roku uznawany jest za kamień milowy tego gatunku. Goldie nadał drum'n'bassowi artystyczny wymiar, sięgając po inspiracje z jazzem i soulem. Do dziś pozostaje ikoną nurtu, który zrewolucjonizował taneczną muzykę elektroniczną.
Roni Size - współzałożyciel Full Cycle Records
Z Bristolu, uznawanego za kolebkę drum'n'bassu, pochodził producent Roni Size. Współtworzył on kultową wytwórnię Full Cycle Records i zespoły Reprazent oraz Breakbeat Era, które rozwijały brzmienie tego gatunku. Size sięgał po inspiracje z jazzu, funku i hip-hopu, nadając drum'n'bassowi bardziej płynny i muzyczny charakter. Jego album "
Podsumowanie
Lata 90. to złoty okres w historii muzyki elektronicznej, kiedy to powstawały i rozwijały się nowe style, które do dziś funkcjonują na klubowej scenie. Artyści tacy jak Moby, The Prodigy, Paul van Dyk, Carl Craig czy Goldie tworzyli dźwiękową rewolucję i z miesiąca na miesiąc zmieniali oblicze tanecznej muzyki klubowej. Ich albums stały się kamieniami milowymi poszczególnych nurtów i do dziś są źródłem inspiracji dla nowych pokoleń twórców. Lata 90. to epoka wielkich przemian, eksperymentów i odkrywania nowych brzmień, które na zawsze wpisały się w historię muzyki elektronicznej.