Drżenie w TVP! Wielka awantura, przerwane nadawanie TVP1!

Drżenie w TVP! Wielka awantura, przerwane nadawanie TVP1!
Autor Adrianna Lewandowska
Adrianna Lewandowska20 grudnia 2023 | 5 min

Drżenie w TVP! We wtorek wieczorem w Sejmie podjęto uchwałę wzywającą do zmian w Telewizji Polskiej. Wywołało to natychmiastową reakcję PiS-u, który zorganizował protest pod siedzibą TVP. W tym czasie w TVP 1 przerwano emisję filmu, by wyemitować specjalne wydanie Wiadomości. Pojawiły się też zarzuty, że posłanka Joanna Lichocka znalazła się w reżyserce podczas protestu.

Uchwała Sejmu ws. zmian w TVP

We wtorek wieczorem Sejm przyjął uchwałę wzywającą do zmian w Telewizji Polskiej. Za uchwałą opowiedziało się 244 posłów, przeciw było 84 posłów, a 16 wstrzymało się od głosu. Uchwałę złożyły wspólnie kluby KO, Polska 2050, Lewica i PSL.

Uchwała zakłada "niezwłoczne przystąpienie do prac legislacyjnych zapewniających trwałe przywrócenie stanu zgodnego z Konstytucją RP" w Telewizji Polskiej. Tłumaczono, że w ciągu ostatnich dwóch kadencji publiczna radiofonia i telewizja "całkowicie utraciła swoją misję i rolę określoną przez prawo oraz społeczną potrzebę dostępu do rzetelnej, bezstronnej informacji".

Dodano, że niedopuszczalne jest dalsze trwanie naruszania prawa przez TVP i łamanie zasady pluralizmu politycznego.

Nieobecni posłowie PiS

Na głosowaniu nie pojawiła się spora część posłów Prawa i Sprawiedliwości. Wielu z nich udało się pod siedzibę TVP przy ul. Woronicza, by zaprotestować przeciwko uchwale.

Kaczyński i politycy PiS bronią TVP

Jarosław Kaczyński stwierdził podczas protestu przed siedzibą TVP, że "nie ma demokracji bez pluralizmu mediów, bez silnych mediów antyrządowych". Jak dodał, media publiczne w najbliższej perspektywie się nie zmienią i trzeba ich bronić.

W protestach wzięli udział też m.in. Marek Suski, Piotr Gliński czy Ryszard Terlecki. Politycy PiS argumentowali, że bronią demokracji i praw obywateli do informacji.

Nie ma demokracji bez pluralizmu mediów. Musimy bronić TVP, właśnie dlatego, że bronimy demokracji i prawa do informacji - powiedział Kaczyński.

Krytyka opozycji

Z kolei politycy PiS krytykowali projekt uchwały jako próbę ograniczenia wolności mediów i zamach na demokrację. Według nich jest to działanie mające na celu przejęcie kontroli nad telewizją publiczną.

Czytaj więcej: Patti smith trafiła do szpitala. Jaki jest jej stan zdrowia?

Protesty przed siedzibą TVP

Po decyzji Sejmu pod siedzibą TVP przy ul. Woronicza zorganizowano protest "w obronie polskich mediów" z udziałem polityków PiS i pracowników telewizji.

W proteście wzięło udział kilkudziesięciu posłów i senatorów PiS. Na miejscu pojawili się m.in. wicepremier Piotr Gliński, Ryszard Terlecki czy Marek Suski. Nie zabrakło też Jarosława Kaczyńskiego.

Piotr Gliński wicepremier
Ryszard Terlecki wicemarszałek Sejmu
Marek Suski członek prezydium klubu PiS

Politycy przemawiali do zgromadzonych, krytykując uchwałę Sejmu i broniąc niezależności TVP. Ich zdaniem zmiany są próbą przejęcia kontroli nad telewizją publiczną.

Wtorkowe głosowanie w Sejmie

Drżenie w TVP! Wielka awantura, przerwane nadawanie TVP1!

We wtorek 19 grudnia wieczorem Sejm głosował nad uchwałą wzywającą do przywrócenia właściwych standardów w mediach publicznych. Jej przyjęcie poparło 244 posłów.

Projekt złożyły wspólnie kluby: Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Lewicy oraz PSL. Posłowie argumentowali, że telewizja publiczna za rządów PiS utraciła bezstronność i musi wrócić do pełnienia swojej konstytucyjnej roli.

Z kolei PiS twierdził, że uchwała to próba ograniczenia wolności mediów i zamach na demokrację. Stąd też zorganizowany po głosowaniu protest pod siedzibą TVP.

Frekwencja w głosowaniu

W głosowaniu nie wzięło udziału wielu posłów PiS, którzy wcześniej udali się pod siedzibę TVP, by zaprotestować. Ostatecznie za uchwałą opowiedziało się 244 posłów, przeciw było 84 posłów, a 16 wstrzymało się od głosu.

Specjalne wydanie Wiadomości TVP

Tuż po decyzji Sejmu, w TVP 1 przerwano emisję filmu „Pojedynek na pustyni”, by wyemitować specjalne wydanie Wiadomości TVP.

Serwis opatrzono czarnymi paskami z hasłami: „Uchwała koalicji Tuska” i „zamach na wolne media”. Widzowie zobaczyli relację z protestu przed siedzibą TVP i mogli usłyszeć argumenty polityków PiS, że trzeba bronić telewizji publicznej.

Krytyka projektu uchwały

W Wiadomościach TVP projekt uchwały przedstawiono jako próbę ograniczenia wolności mediów i zamach na demokrację. Stwierdzono też, że to działanie zmierzające do przejęcia kontroli przez opozycję nad telewizją.

Lichocka w reżyserce podczas protestu

W trakcie protestu pod siedzibą TVP, w reżyserce stacji pojawiła się posłanka PiS Joanna Lichocka. Jest ona członkinią Rady Mediów Narodowych.

Opublikowała zdjęcie na Twitterze z podpisem "Plac Powstańców Warszawy. TVP". Spotkało się to z krytyką, że polityk nie powinien znajdować się w reżyserce podczas programu informacyjnego.

Podsumowanie

We wtorek wieczorem Sejm przyjął uchwałę wzywającą do zmian w TVP. Spotkało się to ze zdecydowaną reakcją ze strony PiS, który zorganizował protest pod siedzibą telewizji. W tym czasie w TVP 1 wyemitowano specjalne wydanie Wiadomości, które krytykowało uchwałę Sejmu.

PiS argumentował, że projekt uchwały to próba ograniczenia wolności mediów i przejęcia kontroli nad telewizją publiczną. Z kolei autorzy uchwały ripostowali, że TVP za rządów PiS utraciła standardy i musi powrócić do roli określonej w konstytucji.

Ostatecznie za uchwałą opowiedziało się 244 posłów, przeciw było 84. Frekwencja w głosowaniu nie była jednak pełna, bo wielu polityków PiS brało udział w proteście przed siedzibą TVP.

Sprawa wywołała więc ogromne kontrowersje i pokazała, jak inaczej na rolę telewizji publicznej patrzą PiS i ugrupowania opozycyjne. Jasne jest, że dalsze losy TVP będą tematem ostrej walki politycznej.

Najczęstsze pytania

Uchwała przyjęta przez Sejm zakłada przystąpienie do prac legislacyjnych, które przywrócą standardy bezstronności i rzetelności w mediach publicznych, w tym w TVP. Jej autorzy argumentują, że telewizja publiczna za rządów PiS utraciła te standardy.

PiS bardzo krytycznie odniósł się do uchwały Sejmu. Politycy tej partii zorganizowali protest pod siedzibą TVP, broniąc niezależności telewizji publicznej. Ich zdaniem uchwała to próba ograniczenia wolności mediów.

W TVP 1 przerwano emisję filmu, by wyemitować specjalne wydanie Wiadomości TVP. Krytykowano w nim projekt uchwały i broniono niezależności telewizji. W trakcie programu w reżyserce pojawiła się posłanka PiS Joanna Lichocka.

Za uchwałą głosowało 244 posłów, przeciw było 84 posłów, a 16 wstrzymało się od głosu. Frekwencja nie była jednak pełna, bo wielu polityków PiS protestowało w tym czasie pod siedzibą TVP.

Sprawa uchwały pokazała wyraźny podział między PiS a opozycją, jeśli chodzi o postrzeganie roli telewizji publicznej. Można się spodziewać, że kwestia reformy TVP będzie przedmiotem ostrej walki politycznej.

5 Podobnych Artykułów

  1. Cały tekst piosenki Miłość jak wino Eleni: zobacz wszystkie zwrotki
  2. Jak rozpocząć wspaniałą przygodę z grą na trąbce? Porady dla początkujących
  3. Żabson - Kiedy odbędą się koncerty w 2021 i 2022?
  4. Historia i analiza wyników faworytów Eurowizji - co warto wiedzieć?
  5. Muniek staszczyk załamany: to mnie przeraża
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Adrianna Lewandowska
Adrianna Lewandowska

Jestem wielkim fanem muzyki i na blogu staram się przekazywać moje fascynacje. Odkrywaj ze mną różne gatunki muzyczne i artystów na nowo!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

NewsDlaczego warto zainwestować w słuchawki gamingowe bezprzewodowe?

W dzisiejszym świecie gier komputerowych słuchawki gamingowe bezprzewodowe zdobywają coraz większą popularność. I trudno się temu dziwić! To niemal nieodłączny element wyposażenia każdego gracza. Ale co tak naprawdę sprawia, że warto w nie zainwestować? Przede wszystkim – wygoda. No i oczywiście doskonała jakość dźwięku, która bezpośrednio wpływa na komfort i jakość rozgrywki. Dzięki nim możesz cieszyć się pełną swobodą ruchu, bez plączących się kabli. A to szczególnie ważne podczas intensywnych sesji gamingowych, gdzie każdy, nawet najmniejszy ruch, ma znaczenie.

NewsWewnętrzny aparat słuchowy, mity i fakty

Wewnętrzne aparaty słuchowe, znane również jako aparaty umieszczane w kanale słuchowym, są nowoczesnym rozwiązaniem, które zdobywa coraz większą popularność wśród osób z ubytkiem słuchu. Ich kompaktowy rozmiar oraz dyskretna forma sprawiają, że dla wielu użytkowników stanowią atrakcyjną alternatywę wobec tradycyjnych modeli umieszczanych za uchem.