Synthwave - historia i charakterystyka retro gatunku elektronicznego

Synthwave - historia i charakterystyka retro gatunku elektronicznego
Autor Eryk Krawczyk
Eryk Krawczyk26.09.2023 | 6 min.

Synthwave to fascynujący retro gatunek muzyki elektronicznej, który w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Choć jego korzenie sięgają lat 80., to współczesny kształt zaczął przybierać dopiero na początku XXI wieku. Dzięki nostalgicznemu brzmieniu, nawiązaniom do popkultury i klimatu science fiction, synthwave odnalazł rzeszę wiernych fanów.

Początki synthwave

Synthwave wyewoluował z fascynacji muzyką elektroniczną lat 80. Jego wczesne brzmienie inspirowane było twórczością takich artystów jak Jean-Michel Jarre, Vangelis czy Giorgio Moroder. Za pionierów gatunku uznaje się zespoły i artystów takich jak Power Glove, Miami Nights 1984 czy Mitch Murder. Cechą charakterystyczną było użycie analogowych syntezatorów z epoki oraz perkusyjnych, pulsujących linii basowych. Miało to oddawać klimat filmów akcji i science fiction z lat 80.

Inspiracje muzyką lat 80.

Wcześni twórcy synthwave czerpali garściami z brzmieniowego dziedzictwa dekady lat 80. Nostalgiczne melodie i charakterystyczne syntetyczne brzmienia miały oddawać specyficzny nastrój filmów akcji z tamtych czasów. Inspiracje czerpano z twórczości Jean-Michel Jarre, Vangelisa, czy pionierów muzyki elektronicznej takich jak Giorgio Moroder.

Artyści pionierzy

Za protoplastów synthwave uważa się takie zespoły i artystów jak Power Glove, Mitch Murder czy Freeweights. Swoją twórczością udowodnili, że współczesna muzyka elektroniczna może skutecznie nawiązywać klimatem do epoki lat 80. Ich produkcje stały się punktem odniesienia dla kolejnych twórców retro synthwave.

Charakterystyczne brzmienie

Cechą wczesnego synthwave'u było wykorzystanie analogowych, vintage'owych syntezatorów, które oddawały klimat muzyki lat 80. Do tego dochodziły perkusyjne, pulsujące linie basowe i chwytliwe melodie. W efekcie powstawał specyficzny, rozpoznawalny klimat muzyczny kojarzony z filmami akcji z tamtych czasów.

Rozwój synthwave w latach 2000-2010

Choć synthwave pojawił się już na przełomie XX i XXI wieku, to swój złoty okres przeżył w pierwszej dekadzie nowego millenium. Rosła liczba twórców i wytwórni specjalizujących się w tym nurcie. Pojawiły się też pierwsze wzmianki w mediach głównego nurtu i powiązania z popkulturą.

Wzrost popularności

Lata 2000-2010 to dynamiczny wzrost popularności nurtu synthwave. Coraz więcej artystów sięgało po ten specyficzny, nostalgiczny klimat muzyczny. Pojawiło się też sporo nowych wytwórni płytowych promujących ten styl, jak Rosso Corsa Records czy Lazerdiscs Records.

Główne wytwórnie i artyści

Najważniejszymi wytwórniami synthwave tego okresu były m.in. Rosso Corsa, Lazerdiscs Records i Blood Music. Wśród artystów wymienić warto Dance with the Dead, The Midnight, Waveshaper, Timecop1983 czy Dynatron. Ich produkcje udowadniały, że retro-futurystyczny synthwave ma wciąż duży potencjał.

Synthwave w mediach i popkulturze

W drugiej połowie pierwszej dekady XXI wieku zaczęły pojawiać się pierwsze, sporadyczne odniesienia do synthwave w popkulturze. Muzyka z tego nurtu pojawiła się m.in. w filmach, serialach, grach wideo i modzie. Był to zwiastun dalszego wzrostu popularności.

Odmiany i podgatunki synthwave

Wraz z rozwojem synthwave zaczęły wyłaniać się jego mroczniejsze i bardziej eksperymentalne odmiany. Obok klasycznej odsłony powstały takie podgatunki jak darksynth, horrorsynth, dreamwave czy vaporwave.

Darksynth i horrorsynth

Mroczniejsze wariacje synthwave, czerpiące inspiracje z horroru, okultyzmu i ciemnych aspektów ludzkiej natury. Używają przesterowanych, agresywnych brzmień. Przedstawiciele to Perturbator, Carpenter Brut, Dance with the Dead.

Dreamwave i spacewave

Bardziej melancholijne i nostalgiczne odmiany, nastawione na tworzenie sennego, marzycielskiego klimatu. Dreamwave stawia na syntezatorowe pejzaże, spacewave inspirowany jest przestrzenią kosmiczną. Tworzą je m.in. Timecop1983 i Le Matos.

Vaporwave i mallsoft

Eksperymentalne wariacje czerpiące z muzyki pop z przełomu lat 80. i 90. Bohaterem jest konsumpcjonizm tamtych czasów. Vaporwave bazuje na próbkowaniu starych utworów, mallsoft opisuje dźwiękowo wnętrza galerii handlowych.

Synthwave dziś

Synthwave - historia i charakterystyka retro gatunku elektronicznego

Choć synthwave narodził się wiele lat temu, swój prawdziwy rozkwit przeżywa dopiero teraz. Nurt ten zdobył status kultowego zjawiska, a jego twórcy wypełniają największe sale koncertowe i festiwale muzyczne.

Najpopularniejsi twórcy

Do najpopularniejszych współczesnych przedstawicieli synthwave należą: The Midnight, Gunship, Daniel Deluxe, FM-84, Timecop1983, Mitch Murder, Dance with the Dead, Pylot, Dana Jean Phoenix, Waveshaper i Mega Drive.

Wydarzenia i społeczność

Synthwave posiada aktywną społeczność internetową, organizuje liczne wydarzenia, od małych klubowych imprez po wielkie festiwale z udziałem tysięcy osób. Przykłady to Outrun Europa, Synthwave Live czy MAGFest.

Wpływ na inne gatunki

Synthwave wywarł duży wpływ na wiele innych gatunków elektronicznych. Jego elementy można odnaleźć w muzyce house, techno, electro, a nawet rocka i metalu. Retro klimaty są teraz modne w wielu nurtach muzycznych.

Cechy charakterystyczne brzmienia

Choć synthwave ewoluował na przestrzeni lat, jego brzmienie wciąż opiera się na tych samych filarach. Analogowe syntezatory, charakterystyczne linie basu i chwytliwe melodie tworzą ten niepowtarzalny, nostalgiczny klimat.

Instrumenty i efekty

Kluczowe instrumenty to przede wszystkim analogowe syntezatory z epoki - Junos, Rolandy, Yamahy. Używa się też perkusji elektronicznej, gitary elektrycznej i sekcji dętej. Sporadycznie pojawiają się partie wokalne.

Melodie i struktura

Melodie są chwytliwe, często zbliżone do utworów pop lat 80. Utwory mają zazwyczaj prostą, zwrotkowo-refrenową budowę. Rytm wyznaczają charakterystyczne linie basu i werbel perkusji elektronicznej.

Tematyka i klimat

Nostalgia za latami 80., nawiązania do popkultury (kino, gry, mody) i motyw science fiction. Mimo retro źródeł, brzmienie jest nowoczesne i ponadczasowe. Klimat zazwyczaj melancholijny z domieszką tajemnicy.

Podsumowanie

Synthwave to niezwykle interesujące zjawisko, łączące w sobie elementy nostalgii, melancholii i futurystycznych inspiracji. Choć jego korzenie sięgają lat 80., to swój obecny kształt zaczął przybierać dopiero w XXI wieku. Dziś nurt ten ma rzesze fanów na całym świecie i wywarł ogromny wpływ na współczesną muzykę elektroniczną. Z pewnością jeszcze nie raz usłyszymy o kolejnych mutacjach i ewolucji tego niezwykłego gatunku.

Najczęściej zadawane pytania

Największe inspiracje to lata 80. - filmy akcji i science fiction, muzyka elektroniczna tamtych czasów, moda i popkultura.

Choć pierwsze produkcje pojawiły się już na przełomie XX i XXI wieku, za protoplastów gatunku uznaje się zespoły takie jak Power Glove, Mitch Murder i Miami Nights 1984.

Najczęściej analogowe, vintage'owe syntezatory (Juno, Roland, Yamaha). Do tego perkusja elektroniczna, gitara elektryczna i dęta sekcja instrumentów.

Najważniejsze to m.in. Outrun Europa, Synthwave Live, MAGFest. Odbywają się festiwale, koncerty i mniejsze imprezy klubowe.

Do najpopularniejszych należą darksynth, dreamwave, horrorsynth, spacewave, vaporwave i mallsoft - wszystkie bazują na brzmieniu klasycznego synthwave.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak rozpocząć wspaniałą przygodę z grą na trąbce? Porady dla początkujących
  2. Muniek staszczyk załamany: to mnie przeraża
  3. Autor kolorowych jarmarków stracił miliony? janusz laskowski ujawnił prawdę
  4. Kto wystąpi na Pol’and’Rock Festival 2024? Pełny skład artystów.
  5. Powrót Pol'and'Rock Festival do Kostrzyna - burmistrz wyjawia prawdę
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Eryk Krawczyk
Eryk Krawczyk

Muzyka to dla mnie nie tylko hobby, to pasja. Na moim blogu znajdziesz wiele informacji na temat ciekawych artystów i różnorodnych brzmień.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły