Poznaj genezę oraz największe gwiazdy muzyki country

Poznaj genezę oraz największe gwiazdy muzyki country
Autor Eliza Wójcik
Eliza Wójcik26.09.2023 | 7 min.

Muzyka country od lat cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Jej charakterystyczne brzmienie, proste i chwytliwe melodie oraz teksty opowiadające o codziennym życiu przyciągają rzesze słuchaczy. Skąd jednak wzięła się ta wyjątkowa muzyka i kto stoi za jej największymi przebojami?

Korzenie muzyki country

Inspiracje folkowe

Muzyka country wywodzi się z amerykańskiej muzyki ludowej, folkowej i gospel. Jej początki sięgają południowych i zachodnich stanów USA, takich jak Teksas, Oklahoma czy Tennessee. To właśnie tam w wieku XIX i na początku XX wieku zaczęły kształtować się charakterystyczne brzmienia i instrumentarium tego gatunku. Inspiracje czerpano z tradycyjnych pieśni osadników, kowbojów, farmerów oraz afroamerykańskich niewolników. Proste historie śpiewane przy akompaniamencie gitary, banjo czy skrzypiec stanowiły zalążek przyszłej muzyki country.

Wpływy muzyki gospel

Kolejnym ważnym źródłem inspiracji była muzyka gospel, wywodząca się z tradycji afroamerykańskich kościołów protestanckich na południu USA. Charakterystyczne wielogłosowe śpiewy i nieskomplikowana linia melodyczna stały się elementami brzmienia przyszłego country. Teksty pieśni gospel, skupione wokół wiary, nadziei i miłości, również znalazły odzwierciedlenie w prostej, pełnej optymizmu tematyce wczesnych utworów country.

Instrumentarium i styl wykonania

Podstawowymi instrumentami muzyki country były na początku gitara akustyczna, banjo, skrzypce, harmonijka ustna oraz kontrabas. Dawały one charakterystyczne, surowe i naturalne brzmienie. Utwory country wykonywano zazwyczaj w konwencji wokalno-instrumentalnych zespołów lub duetów. Prosty, nieskomplikowany styl śpiewu i gra na instrumentach stanowiły o specyfice tej muzyki. To właśnie z tych pierwotnych inspiracji wykształcił się później w pełni uformowany gatunek country.

Rozwój muzyki country

Lata 20. i 30. XX w.

W latach 20. i 30. XX wieku muzyka country zaczęła powoli ewoluować i nabierać bardziej współczesnego charakteru. Pojawiły się pierwsze gwiazdy tego gatunku, takie jak Jimmie Rodgers czy duet The Carter Family. Ich utwory, nagrywane dzięki nowej technologii - płytom gramofonowym, zdobywały popularność w całych Stanach. Radiostacje zaczęły grać muzykę country, przyczyniając się do jej szerszej promocji. Nowoczesne instrumenty jak gitara elektryczna wzbogaciły brzmienie. Jednak muzyka country nadal pozostawała blisko swoich korzeni - wiejskiego, ludowego charakteru.

Country w Nashville

Przełomowym momentem było powstanie w Nashville w stanie Tennessee centrum muzyki country. Miasto to na dobre zyskało miano stolicy tego gatunku, gromadząc wytwórnie płytowe, stacje radiowe, kluby z muzyką na żywo. Krystalizował się styl nazywany „Nashville sound” - łagodniejszy, bardziej popowy, z bogatszymi aranżacjami. Dzięki temu country zyskiwało na popularności w mainstreamie. Nashville przyciągało utalentowanych artystów z całej Ameryki. To tam powstawały największe przeboje country drugiej połowy XX wieku.

Nowe brzmienia lat 60. i 70.

Lata 60. i 70. to czas dalszej ewolucji brzmienia country. Obok tradycyjnych instrumentów pojawiły się sekcje smyczkowe, organy Hammonda, a nawet elementy muzyki psychodelicznej. Teksty poruszały coraz bardziej współczesne tematy. Powstały podgatunki country rock czy countrypolitan łączące elementy popu, soulu i rocka. Gwiazdy tamtych lat jak Glen Campbell, Kenny Rogers czy Dolly Parton otworzyły muzykę country na nowe inspiracje przy zachowaniu jej korzeni.

Najwięksi wykonawcy

Johnny Cash - człowiek w czerni

Johnny Cash to prawdziwa legenda muzyki country. Jego charakterystyczny chrypliwy głos, czarne stroje i proste, pełne emocji ballady na zawsze zapisały się w historii tego gatunku. Król muzyki country, autor takich przebojów jak „Ring of Fire”, „Folsom Prison Blues” czy „I Walk the Line” łączył w swojej twórczości country, folk i gospel. Johnny Cash jak nikt inny uosabiał mroczny, buntowniczy charakter muzyki country.

Dolly Parton - królowa country

Urodzona w Tennessee Dolly Parton od lat 70. rządzi na scenie country. Jej przeboje „Jolene”, „I Will Always Love You” i „9 to 5” podbiły listy przebojów na całym świecie. Dolly zachwyca charakterystycznym, anielskim głosem, niezwykłą charyzmą i kompozytorskim talentem. Jest też bizneswoman – właścicielką firmy produkującej filmy i parki rozrywki. Królowa Dolly to prawdziwa ikona muzyki country.

Garth Brooks i jego przeboje

Garth Brooks to najpopularniejszy artysta country w historii. Jego płyty rozeszły się w nakładzie przekraczającym 150 milionów egzemplarzy. Urodzony w Oklahomie Brooks łączył w swojej twórczości tradycyjne country z elementami popu, rocka i arenowego brzmienia. Jego przeboje „Friends in Low Places”, „The Dance” czy „The Thunder Rolls” podbiły listy przebojów i serca fanów na całym świecie w latach 90.

Gwiazdy współczesnego country

Poznaj genezę oraz największe gwiazdy muzyki country

Taylor Swift i crossover

Taylor Swift to obecnie najpopularniejsza artystka country na świecie. Choć z czasem ewoluowała w stronę popu, jej kariera zaczynała się właśnie od muzyki country. Urodzona w Pensylwanii Swift swymi przebojowymi piosenkami podbiła zarówno scenę country, jak i mainstreamową. Jej hity „Love Story”, „You Belong With Me”, „Shake It Off” pokochali fani na całym świecie. Dziś Taylor Swift uchodzi za królową crossoveru country-pop.

Kacey Musgraves - feministka w kowbojkach

Kacey Musgraves to obecnie jedna z czołowych wokalistek country. Choć czerpie inspiracje z tradycyjnych brzmień Nashville, w swoich tekstach porusza feministyczne i społeczne tematy. Przełamuje stereotypy muzyki country. Jej przeboje „Follow Your Arrow”, „Rainbow” i „High Horse” łączą liryczność z nowoczesnym brzmieniem. Kacey uchodzi za głos młodego, liberalnego pokolenia artystów country.

Chris Stapleton i tradycyjne brzmienie

Chris Stapleton to obecnie jeden z największych propagatorów tradycyjnego brzmienia country. Jego chrypliwy głos i mistrzowskie opanowanie gry na gitarze przywołują na myśl wielkich wykonawców tamtych lat. Album „Traveller” z utworami „Tennessee Whiskey” i „Parachute” odniósł wielki sukces komercyjny i artystyczny. Stapleton pokazuje, że klasyczne country wciąż ma rzesze fanów.

Polscy artyści grający country

Zespół Kukiz i Piersi

Jednym z najpopularniejszych polskich zespołów grających muzykę country była grupa Kukiz i Piersi. Powstała w latach 80., a jej lider Paweł Kukiz zasłynął charyzmatycznym wokalem i kontrowersyjnymi tekstami. Ich przeboje „Pij mleko” i „Wódka” łączyły country z rockiem i folkiem. Grupa odniosła sukces komercyjny i zapisała się na trwałe w historii polskiej sceny muzycznej.

Andrzej Cierniewski - polski Johnny Cash

Andrzej Cierniewski był polskim odpowiednikiem Johnny'ego Casha. Jego charakterystyczny, niski głos oraz mroczny wizerunek przyniosły mu przydomek „polskiego człowieka w czerni”. Wykonywał z powodzeniem zarówno własny materiał, jak i covery światowych przebojów country. Największe hity Cierniewskiego to „Whiskey”, „All Night Long” czy „Póki na Tobie patrzę”. Był niekwestionowaną legendą polskiej sceny country.

Country w programach muzycznych

Muzyka country gościła wielokrotnie w popularnych programach muzycznych TVP, takich jak „Szansa na sukces” czy „Tylko country”. Stwarzało to polskim wykonawcom szansę zaprezentowania się szerszej publiczności. W talent shows jak „Must Be The Music” również nie brakowało uczestników sięgających po repertuar country. Pokazuje to, że ten gatunek ma w Polsce swoich wiernych fanów.

Dlaczego warto słuchać country?

Proste, chwytliwe melodie

Klasyczne utwory country cechują się prostą linią melodyczną i chwytliwymi refrenami, które na długo zostają w pamięci. Często opierają się na schemacie zwrotek i powtarzanych hooków. Dzięki temu są łatwe w odbiorze i szybko wpadają w ucho. Stanowi to mocną stronę tej muzyki.

Opowieści o codziennym życiu

Teksty piosenek country bardzo często opowiadają o zwykłych, codziennych sprawach i uczuciach znanych każdemu słuchaczowi. Opowieści o miłości, przyjaźni, życiu na wsi czy problemach zwykłych ludzi są bliskie sercu i sprawiają, że łatwo utożsamić się z przekazem utworów. Stanowi to mocną stronę tej muzyki.

Poczucie wspólnoty i zabawa

Koncerty muzyki country tworzą niepowtarzalną, radosną i bezpośrednią atmosferę. Fani śpiewają razem z artystami, tańczą i dzielą wspólną pasją. Country odwzorowuje proste przyjemności życia, rodzinną atmosferę i daje poczucie bycia częścią wspólnoty. Dzięki temu koncerty country to zawsze świetna okazja do zabawy.

Podsumowanie

Muzyka country ma długą i barwną historię, sięgającą korzeniami amerykańskiego folku, gospel i tradycji Południa. Przeszła ewolucję od prostoty i surowości do współczesnych brzmień łączących country z popiem czy rockiem. Doczekała się wielkich artystów, których przeboje na zawsze wryły się w pamięć. Dziś przeżywa renesans za sprawą gwiazd reprezentujących zarówno tradycję, jak i nowoczesność. W Polsce również znalazła grono oddanych fanów i utalentowanych wykonawców. Muzyka country towarzyszy nam od dekad i wiele wskazuje na to, że jej popularność nie zmaleje.

Najczęściej zadawane pytania

Muzyka country wywodzi się z amerykańskich tradycji ludowych - folkowych pieśni farmerów, kowbojów i niewolników z południowych stanów USA oraz z afroamerykańskiego gospel.

Choć muzyka country kształtowała się stopniowo, za jej prekursorów uznaje się m.in. Jimmiego Rodgersa i The Carter Family - gwiazdy lat 20. i 30. XX w. Są uważani za pierwsze wielkie nazwiska tego gatunku.

Centrum muzyki country i miejscem nagrywania największych przebojów tego gatunku od lat 40. XX w. jest Nashville w stanie Tennessee. Tam też kształtował się charakterystyczny styl zwany "Nashville sound".

Za króla muzyki country uchodzi Johnny Cash. Jego charakterystyczny wizerunek i głos oraz ponadczasowe utwory, jak "I Walk the Line", zapewniły mu status legendy tego gatunku.

Do typowych cech muzyki country należą: prostota brzmienia i melodyki, opowieści o codziennym życiu, pozytywny przekaz oraz wykorzystanie instrumentów jak gitara, banjo czy skrzypce.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak rozpocząć wspaniałą przygodę z grą na trąbce? Porady dla początkujących
  2. Muniek staszczyk załamany: to mnie przeraża
  3. Autor kolorowych jarmarków stracił miliony? janusz laskowski ujawnił prawdę
  4. Kto wystąpi na Pol’and’Rock Festival 2024? Pełny skład artystów.
  5. Powrót Pol'and'Rock Festival do Kostrzyna - burmistrz wyjawia prawdę
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Eliza Wójcik
Eliza Wójcik

Muzyka to moja miłość, a na blogu dzielę się nią z innymi. Zapraszam Cię do odkrywania razem ze mną fascynującego świata dźwięków i artystów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły