Gitara akustyczna ma długą i bogatą historię, sięgającą korzeniami epoki renesansu. Przez wieki rozwijała się, zyskując coraz większe możliwości wyrazowe. Dziś jest nieodłącznym elementem wielu gatunków muzycznych - od folku, przez jazz, po muzykę klasyczną. W rękach prawdziwych mistrzów gitara akustyczna rozbrzmiewa niczym orkiestra. Oto garść sylwetek gitarzystów, którzy na zawsze zapisali się w historii tego instrumentu.
Najwięksi mistrzowie gitary akustycznej
Nie sposób wymienić wszystkich wybitnych gitarzystów akustycznych. Wśród najczęściej wymienianych mistrzów znajdują się tacy artyści jak: Andrés Segovia, John Williams, Julian Bream czy Christopher Parkening. Hiszpan Segovia uważany jest za ojca współczesnej gitary klasycznej. Dzięki niemu gitara z instrumentu ludowego przeobraziła się w poważny, koncertujący instrument. Williams, Bream i Parkening kontynuowali jego dzieło, wnosząc do gitary klasycznej nowe techniki i brzmienia. Do największych w historii zalicza się także Django Reinhardta - wirtuoza jazzowej gitary akustycznej. Jego szybkie, akrobatyczne solówki do dziś budzą zachwyt.
Andrés Segovia - reformator gitary klasycznej
Urodzony w 1894 roku Hiszpan Segovia uważany jest za ojca nowoczesnej gitary klasycznej. Rozwinął jej technikę gry, wprowadził nowy sposób trzymania instrumentu oraz nowatorską artykulację. Poszerzył repertuar o transkrypcje utworów Bacha, Scarlattiego i innych kompozytorów. Dzięki niemu gitara przestała kojarzyć się tylko z muzyką ludową i zyskała miano poważnego instrumentu koncertowego. Segovia koncertował na całym świecie, propagując grę na gitarze klasycznej. Pozostawił po sobie bogaty dorobek nagrań.
John Williams - kontynuator dzieła Segovii
John Williams urodził się w 1941 w Australii i już w młodym wieku zafascynował się grą Segovii. Uczył się u niego, a następnie sam został jednym z czołowych gitarzystów klasycznych XX wieku. Posiada niezwykłą technikę i bogactwo barw. Wykonywał prapremiery wielu utworów skomponowanych specjalnie na gitarę. Dokonał niezliczonych nagrań, z których ponad 60 płyt zdobyło status złotych. Jest najlepiej sprzedającym się gitarzystą klasycznym w historii.
Legendarne postacie gitary akustycznej
Oprócz gitary klasycznej wielkich mistrzów wydały także inne odmiany gitary akustycznej. Wśród nich wymienić trzeba przede wszystkim gitarę folkową oraz fingerstyle. Prawdziwymi wirtuozami tych stylów byli tacy artyści jak Bert Jansch, John Fahey czy Tommy Emmanuel.
Bert Jansch - brytyjski gitarzysta folkowy
Szkocki muzyk Bert Jansch (1943-2011) uważany jest za jednego z ojców współczesnej gitary akustycznej. Grał muzykę folkową, czerpiąc z tradycji celtyckich. Wirtuozersko opanował grę fingerstyle. Posiadał charakterystyczny, pełen uroku styl gry. Wywarł ogromny wpływ na takich gitarzystów jak Jimmy Page czy Neil Young. Sam nagrywał zarówno solowo, jak i w duecie z Johnem Renbournem.
John Fahey - twórca amerykańskiej gitary akustycznej
Amerykanin John Fahey (1939-2001) uważany jest za jednego z ojców współczesnej gitary akustycznej. Tworzył muzykę folkową i bluesową, czerpiąc z tradycji Ameryki. Opracował charakterystyczną technikę gry zwana fingerpicking. Często improwizował, nadając swojej grze wymiar medytacyjny. Miał olbrzymi wpływ na rozwój stylu fingerstyle. Jego technikę przejęli Leo Kottke, Peter Lang czy Michael Hedges.
Tommy Emmanuel - wirtuoz techniki fingerstyle
Urodzony w Australii w 1955 roku Tommy Emmanuel uchodzi za jednego z najwybitniejszych gitarzystów fingerstyle. Potrafi grać z niezwykłą szybkością i precyzją, przypominając brzmieniem cały zespół. Często łączy elementy muzyki klasycznej, folkowej, country i jazzu. Ma na koncie współpracę z takimi sławami jak Chet Atkins. Jego płyty rozchodzą się w milionowych nakładach.
Współcześni mistrzowie gitary akustycznej
Choć gitara akustyczna ma długie tradycje, wciąż nie brakuje nowych mistrzów tego instrumentu. Do najbardziej znanych współczesnych gitarzystów akustycznych zaliczyć trzeba między innymi Erica Claptona, Jamesa Taylora czy cudowne dziecko Sungha Junga.
Eric Clapton - gitarowy guru
Brytyjczyk Eric Clapton urodził się w 1945 roku i jest prawdziwą legendą gitary. Choć znany głównie z gry na gitarze elektrycznej, ma na koncie wiele świetnych nagrań akustycznych. Jego album "Unplugged" z 1991 roku przeszedł do historii jako jedno z najwybitniejszych dokonań akustycznych. Clapton posiada niezwykłe wyczucie brzmienia i potrafi wydobyć z gitary akustycznej pełnię możliwości.
James Taylor - mistrz ballad
Amerykański wokalista i autor tekstów James Taylor urodził się w 1948 roku. Choć śpiewa, jego gra na gitarze akustycznej jest niezwykle finezyjna. Posługuje się technikami fingerstyle i fingerpicking. Ma bardzo charakterystyczny, melancholijny styl, idealnie pasujący do wykonywanych przez niego ballad. Jest mistrzem gry akordowej i arpeggio. Jego nagrania należą do kanonu gitary akustycznej.
Sungha Jung - cudowne dziecko gitary akustycznej
Koreańczyk Sungha Jung urodził się w 1996 roku. Już jako 10-latek zadziwiał niezwykłą techniką gry fingerstyle. Potrafił z niebywałą precyzją wykonać nawet najtrudniejsze utwory klasyczne i rockowe. Dziś jest jednym z najlepszych gitarzystów akustycznych młodego pokolenia. Koncertuje na całym świecie, budząc zachwyt publiczności swym kunsztem. Nagrywa płyty, zyskując coraz większą rzeszę fanów.
Polscy wirtuozi gitary akustycznej
Polska ma wielowiekową tradycję gry na gitarze klasycznej i akustycznej. Sławę zdobyli tacy artyści jak Marek Napiórkowski, Janusz Yanina Iwański czy Krzysztof Pełech. Ich dokonania na trwale zapisały się w historii polskiej gitary.
Marek Napiórkowski - król polskiego fingerstyle'u
Marek Napiórkowski urodził się w 1951 roku w Warszawie. Jest autorem wielu przebojów wylansowanych przez Marylę Rodowicz. Jako gitarzysta specjalizuje się w grze fingerstyle. Posiada niezwykłą technikę i wyczucie stylu. Jego utwory cechuje melodyjność i wyrafinowana aranżacja. Nagrał kilkanaście solowych płyt instrumentalnych, z których wiele zdobyło status złotych.
Janusz Yanina Iwański - mistrz improwizacji
Janusz Yanina Iwański urodził się w 1961 roku we Wrocławiu. Jest samoukiem, który wypracował własny, rozpoznawalny styl gry. Specjalizuje się w improwizacjach w stylistyce jazzowej i fusion. Posługuje się bogatą techniką, łącząc elementy fingerstyle i slide guitar. Koncertował z takimi sławami jak Paco de Lucia. Jego płyty to prawdziwa uczta dla fanów gitary.
Krzysztof Pełech - wirtuoz jazzującej gitary akustycznej
Krzysztof Pełech urodził się w 1946 roku w Gdyni. Jest wybitnym gitarzystą jazzowym, autorem ponad 20 płyt. Posiada niezwykłe wyczucie harmonii i improwizacji. Jego gra cechuje się melodyjnością, subtelnością i swingiem. Artysta koncertował z czołówką polskich i zagranicznych muzyków jazzowych. Jest niewątpliwie jednym z najwybitniejszych polskich gitarzystów jazzowych.
Kobiety na akustycznej scenie gitarowej
Choć gitara akustyczna kojarzy się głównie z mężczyznami, znane są także wybitne gitarzystki. Wśród nich na uwagę zasługują m.in. Joni Mitchell, Kaki King czy Gaby Moreno.
Joni Mitchell - królowa folkowej gitary
Kanadyjska wokalistka i autorka tekstów Joni Mitchell urodziła się w 1943 roku. Choć znana przede wszystkim ze śpiewu, jej gra na gitarze akustycznej jest niezwykle finezyjna. Posługuje się techniką fingerpicking, osiągając charakterystyczne, "malujące" brzmienie. Jej nagrania stanowią wzór folkowej gitary akustycznej. Inspiracją była m.in. dla Prince'a.
Kaki King - eksperymentatorka brzmienia
Amerykanka Kaki King urodziła się w 1979 roku. Gra bardzo nowocześnie, łącząc techniki fingerstyle z efektami elektronicznymi. Często używa otwartych strojów, uzyskując niezwykłe brzmienie. Jej styl cechuje się dużą rytmicznością i zacięciem rockowym. King nagrywa płyty i intensywnie koncertuje. Jest inspiracją dla młodych gitarzystek akustycznych.
Gaby Moreno - niezwykły głos i gra
Gaby Moreno urodziła się w Gwatemali w 1981 roku. Jest niezwykle utalentowaną wokalistką i autorką tekstów. Grając na gitarze akustycznej, posługuje się techniką fingerpicking. Jej gra ma latynoski rytm i koloryt. Moreno współpracowała z wieloma artystami, takimi jak Hugh Laurie czy Ani DiFranco. Nagrała kilka świetnych płyt łączących jazz, blues i folk.
Najlepsi gitarzyści flamenco
Flamenco to odmiana gitary akustycznej o wyjątkowo bogatej tradycji. Do największych jej mistrzów należeli tacy wirtuozi jak Paco de Lucía, Tomatito czy Vicente Amigo.
Paco de Lucía - najwybitniejszy gitarzysta flamenco
Paco de Lucía urodził się w 1947 roku w Algeciras w Hiszpanii. Uważany jest za największego gitarzystę flamenco w historii. Wypracował błyskotliwą technikę gry, charakteryzującą się niezwykłą szybkością i precyzją. Rozsławił flamenco na całym świecie, łącz
Podsumowanie
Gitara akustyczna ma długą i bogatą historię, w której zapisali się prawdziwi wirtuozi tego instrumentu. Od epoki renesansu poprzez muzykę klasyczną, aż po współczesny jazz i rock, towarzyszyła wielkim artystom. Dzięki takim postaciom jak Andres Segovia, Bert Jansch czy Tommy Emmanuel z mało znanego instrumentu ludowego przeobraziła się w pełnowartościowy instrument solowy. Choć jej złoty okres przypada na wiek XX, wciąż pojawiają się nowi mistrzowie i fani tego niezwykłego instrumentu. Gitara akustyczna ma wciąż wiele do zaoferowania, a jej historia wciąż się pisze.