Gitara 12-strunowa - czym różni się od 6-strunowej?

Gitara 12-strunowa - czym różni się od 6-strunowej?
Autor Eryk Krawczyk
Eryk Krawczyk26 września 2023 | 6 min

Gitary 12-strunowe zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność wśród gitarzystów. Choć większość gitar, które znamy, ma 6 strun, to 12-strunowe modele mają wiele unikalnych cech, które przyciągają coraz szersze grono muzyków. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej różnicom pomiędzy tymi dwoma typami gitar, aby lepiej zrozumieć, czym kusi nas gitara 12-strunowa.

Budowa gitary 12-strunowej

Większa ilość strun

Najbardziej oczywistą różnicą pomiędzy gitarą 6-strunową a 12-strunową jest liczba strun. Gitara 12-strunowa, jak sama nazwa wskazuje, posiada 12 strun zamiast typowych 6. Oznacza to podwojenie ilości strun w stosunku do klasycznej gitary. Struny na gitarze 12-strunowej ułożone są parami, tworząc 6 par strun strojonych unisono. Taki układ pozwala uzyskać pełniejsze i bogatsze brzmienie instrumentu.

Szerszy i dłuższy gryf

Aby zmieścić 12 strun, gitara musi mieć odpowiednio dłuższy i szerszy gryf. Gryf gitary 12-strunowej jest zazwyczaj o około 2 cale dłuższy od typowego gryfu 6-strunowego. Pozwala to na zachowanie właściwych odstępów między parami strun. Gryf jest też szerszy, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń dla palców lewej ręki gitarzysty. Prawidłowe rozłożenie strun jest kluczowe, aby gra na 12 strunach była wygodna.

Inny rozstaw strun

Rozstaw strun na gitarze 12-strunowej różni się od typowego rozstawu 6-strunowego. Struny są ułożone w parach, a odległości między parami dobrane tak, aby możliwe było wygodne chwytanie akordów. Najczęściej stosowany jest rozstaw strun zwany " Nashville tuning". Ma on przemyślany układ interwałów, który ułatwia granie i pozwala w pełni wykorzystać możliwości 12-strunowca.

Brzmienie gitary 12-strunowej

Głębsze i pełniejsze brzmienie

Podwojona ilość strun powoduje, że gitara 12-strunowa ma znacznie pełniejsze i głębsze brzmienie w porównaniu do gitary 6-strunowej. bogactwo tonów i możliwość uzyskania efektu chóru strun brzmiących unisono sprawia, że gitara ma ciepły, aksamitny dźwięk. Jest to brzmienie, które idealnie pasuje do muzyki folkowej, akustycznej czy ballad.

Większa rozpiętość rejestrów

Gitara 12-strunowa pozwala osiągnąć szerszą skalę dźwięków - od niskich, basowych po wysokie, dyszkantowe. Dzięki temu gitarzysta może zagrać zarówno partię rytmiczną, melodyczną, jak i basową na jednym instrumencie. Rozpiętość rejestrów pozwala budować bogate aranżacje i komponować utwory w niespotykany dotąd sposób.

Ciekawsze akordy i arpeggia

Większa ilość strun to nowe możliwości harmoniczne. Na gitarze 12-strunowej łatwiej zagrać pełne i rozbudowane akordy. Arpeggia brzmią ciekawiej dzięki szerszej skali dźwięków. Muzyk może korzystać z nonstandardowych strojów i eksperymentować z brzmieniami w sposób trudny do osiągnięcia na zwykłej 6-strunowej gitarze.

Technika gry na 12 strunach

Odmienna technika lewej ręki

Gra na gitarze 12-strunowej wymaga opanowania nowych umiejętności techniki lewej ręki. Szerszy gryf i większa ilość strun oznacza konieczność dostosowania ułożenia palców i siły nacisku. Trzeba też nauczyć się precyzyjnie trafiać w pary strun, aby uniknąć pobrzękiwań. Opanowanie odpowiedniej techniki zajmuje czas, ale jest kluczowe dla swobodnej gry.

Inne układanie akordów

Na gitarze 12-strunowej akordy kształtuje się inaczej niż na 6-strunowej. Trzeba wykorzystywać obie struny z pary i układać palce na szerszym gryfie. Często stosuje się otwarte stroje i korzysta z możliwości brzmienia strun grających razem. Dobór akordów jest też inny, dostosowany do stroju Nashville i pełniejszych możliwości instrumentu.

Nowe możliwości artykulacyjne

Gra na 12 strunach pozwala zastosować interesujące techniki artykulacji dźwięku. Można wykorzystać np. tłumienie strun, flażolety czy grę slide. Te możliwości w połączeniu z bogatszym brzmieniem instrumentu otwierają nowe horyzonty przed gitarzystą i pozwalają rozwinąć indywidualny styl gry.

Zastosowanie gitary 12-strunowej

Gitara 12-strunowa - czym różni się od 6-strunowej?

Muzyka folkowa i akustyczna

Gitara 12-strunowa świetnie sprawdza się w muzyce folkowej, country i różnych odmianach akustycznej muzyki gitarowej. Jej ciepłe, pełne brzmienie idealnie współgra z tymi gatunkami. Dzięki niej można uzyskać charakterystyczne folkowe aranżacje i akompaniamenty.

Akompaniament wokalu

12-strunowiec doskonale nadaje się do akompaniowania wokalistom. Jego bogactwo tonów i możliwość jednoczesnej gry rytmicznej, melodycznej i basowej pozwala stworzyć pełne, angażujące aranżacje, które współgrają z wokalem.

Solowe granie fingerstyle

Gitara 12-strunowa pozwala na nowe podejście do grania solowego fingerstyle. Możliwość dzielenia się partii na poszczególne struny i bardziej złożona polifonia powodują, że jej brzmienie doskonale pasuje do tego stylu gry. To instrument dla zaawansowanych gitarzystów solowych.

Popularność gitar 12-strunowych

Coraz więcej gitarzystów gra na 12 strunach

Możliwości oferowane przez gitary 12-strunowe przyciągają coraz większe rzesze gitarzystów. Wielu artystów decyduje się na rozszerzenie swoich umiejętności i sięgnięcie po ten typ gitary. Rośnie też popularność nauki gry na 12 strunach wśród początkujących muzyków.

Rośnie oferta producentów

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie 12-strunowcami, coraz więcej firm produkuje ten typ gitar. Na rynku pojawia się szeroki wybór modeli zarówno akustycznych, jak i elektrycznych w różnych przedziałach cenowych. Rosnąca podaż idzie w parze z popytem.

Gwiazdy grające na 12 strunach

Na 12-strunowych gitarach gra wielu znakomitych gitarzystów, co z pewnością przyczynia się do popularyzacji tego instrumentu. Wśród nich znajdziemy m.in. Andy'ego McKee, Tommy'ego Emmanuela czy Rodrigo y Gabrielę. Ich muzyka pokazuje niezwykły potencjał drzemiący w 12-strunowcach.

Podsumowanie

Gitara 12-strunowa to instrument o fascynujących możliwościach. Jej budowa - szerszy i dłuższy gryf, 12 strun ułożonych parami - pozwala uzyskać wyjątkowo pełne i zróżnicowane brzmienie. Gra na niej wymaga opanowania nowych umiejętności techniki gry, ale daje szerokie perspektywy rozwoju. Już dziś 12-strunowe gitary zdobywają coraz większą popularność wśród gitarzystów solowych, folkowych i akustycznych. Warto rozważyć sięgnięcie po ten niezwykły instrument!

Najczęstsze pytania

Najczęściej stosowane są struny phosphor bronze o różnych grubościach, dostosowane do stroju Nashville. Ważne aby dobrać optymalną grubość zestawu dopasowaną do typu muzyki.

Gitary 12-strunowe najczęściej stroi się w otwartym stroju Nashville. Proces strojenia przebiega etapami, zaczynając od najniższej pary strun. Wymaga to cierpliwości i uwagi przy naciąganiu par strun do właściwego stroju.

Dobrym wyborem będzie niedrogi model z pełnym pudłem rezonansowym, np. z drewna świerkowego. Pozwoli to na ćwiczenie bez wzmacniacza przy przyjemnym, ciepłym brzmieniu.

Akordy na 12-strunowej gitarze tworzymy podobnie jak na 6-strunowej, pamiętając aby obejmować obie struny z pary. Często wykorzystuje się otwarte stroje i modyfikacje popularnych akordów.

Pod względem budowy i stroju gitary 12-strunowe elektryczne i akustyczne są takie same. Różnią się jedynie obecnością przetworników i możliwością grania przez wzmacniacz w modelach elektrycznych.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak rozpocząć wspaniałą przygodę z grą na trąbce? Porady dla początkujących
  2. Muniek staszczyk załamany: to mnie przeraża
  3. Autor kolorowych jarmarków stracił miliony? janusz laskowski ujawnił prawdę
  4. Kto wystąpi na Pol’and’Rock Festival 2024? Pełny skład artystów.
  5. Powrót Pol'and'Rock Festival do Kostrzyna - burmistrz wyjawia prawdę
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eryk Krawczyk
Eryk Krawczyk

Muzyka to dla mnie nie tylko hobby, to pasja. Na moim blogu znajdziesz wiele informacji na temat ciekawych artystów i różnorodnych brzmień.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły