Eurowizja 2024: Kto reprezentuje Polskę? Komunikat TVP

Eurowizja 2024: Kto reprezentuje Polskę? Komunikat TVP
Autor Eryk Krawczyk
Eryk Krawczyk09.01.2024 | 7 min.

Eurowizja to jeden z najpopularniejszych konkursów muzycznych na świecie, który co roku przyciąga uwagę milionów widzów. W 2024 roku odbędzie się już 68. edycja tego wydarzenia, tym razem organizowana w szwedzkim Malmö. Polscy fani z niecierpliwością czekają na informacje, kto będzie reprezentował nasz kraj. Telewizja Polska właśnie ogłosiła, że polski reprezentant zostanie wyłoniony poprzez preselekcje przed specjalną komisją konkursową. Zgłoszenia można nadsyłać do 2 lutego 2024 roku. Kto zatem ma największe szanse, by pojechać na Eurowizję i walczyć o zwycięstwo dla Polski?

Preselekcje Eurowizji 2024 w Polsce

Eurowizja to jedno z największych wydarzeń muzycznych na świecie. Co roku przyciąga ona uwagę milionów widzów, którzy z zapartym tchem śledzą losy swoich rodzimych wykonawców. W 2024 roku odbędzie się już 68. edycja tego konkursu. Tym razem gospodarzem będzie szwedzki Malmö. W Polsce trwają już przygotowania do wyłonienia reprezentanta naszego kraju.

Telewizja Polska ogłosiła właśnie, że polski wykonawca zostanie wybrany w drodze preselekcji. Zgłoszenia można nadsyłać do 2 lutego 2024 roku. Następnie specjalnie powołana komisja konkursowa dokona oceny nadesłanych propozycji i wybierze tę, która będzie promować Polskę podczas tegorocznej Eurowizji.

Kto ma szanse reprezentować Polskę?

Na razie trudno wskazać faworyta. W mediach pojawiało się kilka nazwisk artystów, którzy mogliby pojechać na Eurowizję. Wśród potencjalnych kandydatów wymieniano m.in. Kubę Szmajkowskiego, Justynę Steczkowską, Michała Szpaka czy Lunę. Jednak ostateczna decyzja należy do komisji konkursowej.

Komisja wybierze reprezentanta Polski

Wybór reprezentanta Polski na Eurowizję 2024 będzie należał do komisji konkursowej, którą powoła Telewizja Polska. Dokładny skład tego gremium nie jest jeszcze znany. Można się jednak spodziewać, że znajdą się w nim osoby związane ze światem muzyki i telewizji.

Komisja będzie oceniać przesłane propozycje pod względem artystycznym i telewizyjnym. Liczyć się będzie nie tylko sama piosenka, ale też charyzma i umiejętności estradowe wykonawcy. Członkowie gremium wybiorą zgłoszenie, które w ich ocenie ma największe szanse na sukces w konkursie i będzie godnie reprezentować Polskę.

Kryteria doboru reprezentanta

Wybierając reprezentanta, komisja konkursowa będzie z pewnością zwracać uwagę na kilka kluczowych kryteriów. Liczyć się będzie przede wszystkim atrakcyjność i chwytliwość samej piosenki. Ważne będą również walory wokalne i estradowe wykonawcy. Komisja z pewnością weźmie też pod uwagę doświadczenie danego artysty i jego rozpoznawalność.

Czytaj więcej: Kto wystąpi na Pol’and’Rock Festival 2024? Pełny skład artystów.

Zgłoszenia do 2 lutego 2024 roku

Telewizja Polska ustaliła ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń do preselekcji na 2 lutego 2024 roku. Chętni mają zatem jeszcze trochę czasu, aby dopracować swoje propozycje. Zgłoszenia należy wysyłać na adres [email protected]. Na razie trudno oszacować, ile dokładnie wniosków wpłynie do TVP.

W poprzednich latach do preselekcji zgłaszało się od kilkunastu do kilkudziesięciu wykonawców. Można się spodziewać, że i tym razem chętnych nie zabraknie. Wygrana w Eurowizji to ogromna szansa dla każdego artysty. Dlatego wielu z pewnością będzie chciało spróbować swoich sił.

Kto może wziąć udział w preselekcjach?

Zgodnie z regulaminem TVP, w preselekcjach mogą wziąć udział wykonawcy, którzy ukończyli 16 lat i posiadają polskie obywatelstwo. Dodatkowo konieczne będzie przedstawienie premierowej piosenki nagranej specjalnie na potrzeby konkursu.

Wymagania dla kandydatów na Eurowizję

Eurowizja 2024: Kto reprezentuje Polskę? Komunikat TVP

Udział w Eurowizji to ogromne przedsięwzięcie i wyzwanie. Dlatego kandydaci muszą spełnić szereg wymagań formalnych i merytorycznych. Przede wszystkim liczy się odpowiedni wiek i obywatelstwo polskie. Ponadto konieczne jest przygotowanie specjalnie na tę okazję premierowej propozycji muzycznej.

Jednak oprócz tego potrzebne są także predyspozycje i umiejętności. Wykonawca musi dobrze poradzić sobie z tremą i występami na żywo przed milionami widzów. Liczą się również walory wokalne, charyzma sceniczna i ogólny wizerunek. To połączenie wielu czynników zadecyduje o ostatecznym sukcesie.

Cechy idealnego reprezentanta

 • Charyzma sceniczna
 • Odporność na stres
 • Dobre walory wokalne
 • Rozpoznawalność i doświadczenie
 • Chwytliwa, radiowa piosenka
 • Atrakcyjny wizerunek

Treści dyskryminujące wykluczone z konkursu

Telewizja Polska podkreśliła w regulaminie, że podczas preselekcji wykluczone będą utwory zawierające treści dyskryminujące jakiekolwiek grupy społeczne. Jest to zgodne z zasadami Eurowizji, która zabrania propagowania jakichkolwiek uprzedzeń czy nienawiści.

W konkursie liczy się przede wszystkim dobra zabawa i celebrowanie różnorodności kulturowej Europy. Dlatego organizatorzy pilnują, aby prezentowane piosenki nie zawierały kontrowersyjnych czy krzywdzących komunikatów. Tolerancja i szacunek dla każdego człowieka to fundamenty Eurowizji.

Eurowizja promuje pozytywne wartości

Eurowizja to przegląd różnorodności i kolorów Europy. Nie ma na nim miejsca dla jakiejkolwiek nietolerancji czy dyskryminacji. Liczy się przede wszystkim dobra zabawa i celebrowanie tego, co nas łączy, a nie dzieli.

Kuba Szmajkowski faworytem preselekcji?

Wśród głównych kandydatów do reprezentowania Polski wymienia się Kubę Szmajkowskiego. To popularny piosenkarz młodego pokolenia, który ma na koncie kilka radiowych hitów. Jego przeboje cechuje nowoczesne, taneczne brzmienie, które mogłoby się spodobać europejskiej publiczności.

Kuba Szmajkowski ma też doświadczenie w występowaniu przed dużą widownią np. na festiwalu w Opolu. Ponadto może pochwalić się atrakcyjnym, charakterystycznym wizerunkiem. Wszystko to sprawia, że jawi się jako potencjalnie mocny kandydat do wyjazdu na Eurowizję.

Wiek 25 lat
Największe przeboje "Irlandia", "Początek"
Styl muzyczny Pop, dance
Największe sukcesy Festiwal Opolski, Viva Najlepsi

Justyna Steczkowska kandydatką do Eurowizji?

Kolejną artystką, która wymieniana jest jako potencjalna reprezentantka Polski, jest Justyna Steczkowska. To doświadczona i utytułowana wokalistka z wieloletnim stażem na scenie. Na koncie ma udział w musicalach, programach rozrywkowych oraz dziesięć studyjnych albumów.

Justyna Steczkowska jest więc dobrze znana polskiej publiczności i cieszy się statusem gwiazdy. Jej atutami są bez wątpienia mocny, charakterystyczny wokal oraz charyzma sceniczna. W przeszłości wielokrotnie udowodniła, że potrafi poradzić sobie z dużymi, telewizyjnymi produkcjami.

Dlatego jej kandydatura wydaje się mieć sens. Tylko czy Justyna zdecyduje się wziąć udział w preselekcjach? Przekonamy się o tym w najbliższych tygodniach. Na razie pozostaje w gronie faworytów do wyjazdu na Eurowizję.

Podsumowanie

Eurowizja to jedno z największych wydarzeń muzycznych na świecie. W tym roku odbędzie się jej 68. edycja, a gospodarzem będzie szwedzki Malmö. Już trwają przygotowania do wyłonienia reprezentanta Polski. Jak poinformowała Telewizja Polska, wykonawca zostanie wybrany podczas preselekcji przed specjalną komisją konkursową. Zgłoszenia można nadsyłać do 2 lutego.

Na razie nie wiadomo, kto będzie reprezentować nasz kraj. Wymienia się kilka nazwisk, m.in. Kubę Szmajkowskiego i Justynę Steczkowską. Ostateczną decyzję podejmie jednak komisja, oceniając przesłane propozycje pod względem artystycznym i telewizyjnym. Wybór padnie na kandydata, który ma największe szanse na sukces.

Aby wziąć udział w preselekcjach, trzeba mieć ukończone 16 lat i polskie obywatelstwo. Ponadto należy przygotować premierową piosenkę - zgłaszane utwory nie mogą zawierać treści dyskryminujących. Wygrana w Eurowizji to wielka szansa dla każdego artysty, dlatego na pewno nie zabraknie chętnych.

Niezależnie od tego, kto ostatecznie pojedzie do Malmö, można się spodziewać wielkich emocji. Eurowizja zawsze elektryzuje i przyciąga uwagę milionów widzów. Kibicujemy polskim artystom i trzymamy kciuki za sukces naszego reprezentanta!

Najczęstsze pytania

Aby wziąć udział w preselekcjach do Eurowizji, należy do 2 lutego 2024 roku przesłać zgłoszenie z piosenką na adres [email protected]. W mailu trzeba podać swoje dane kontaktowe oraz dołączyć plik audio z utworem.

W preselekcjach mogą wziąć udział osoby, które mają ukończone 16 lat i posiadają polskie obywatelstwo. Ponadto konieczne jest przygotowanie premierowej piosenki na potrzeby konkursu.

Piosenka zgłaszana do preselekcji Eurowizji musi być utworem premierowym, opublikowanym po 1 września 2023 r. Ponadto powinna trwać maksymalnie 3 minuty i mieć oryginalną muzykę. Nie może zawierać treści dyskryminujących.

Reprezentanta Polski na Eurowizję 2024 wybierze specjalnie powołana komisja konkursowa TVP. Będzie ona oceniać nadesłane propozycje pod względem artystycznym i telewizyjnym. Wybór reprezentanta nastąpi w ramach preselekcji.

68. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 7-11 maja 2024 roku w Malmö Arena w szwedzkim Malmö. Miasto już po raz trzeci będzie gościć ten konkurs.

5 Podobnych Artykułów

 1. Jak rozpocząć wspaniałą przygodę z grą na trąbce? Porady dla początkujących
 2. Muniek staszczyk załamany: to mnie przeraża
 3. Kazik staszewski niespodzianka wydarzy się lutym
 4. Przepis na ciasto świąteczne: zrobisz je na ostatnią chwilę
 5. Powrót Pol'and'Rock Festival do Kostrzyna - burmistrz wyjawia prawdę
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eryk Krawczyk
Eryk Krawczyk

Muzyka to dla mnie nie tylko hobby, to pasja. Na moim blogu znajdziesz wiele informacji na temat ciekawych artystów i różnorodnych brzmień.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły