Polska w Eurowizji 2024: Kiedy wystąpi nasz kraj? Termin półfinałów i więcej.

Polska w Eurowizji 2024: Kiedy wystąpi nasz kraj? Termin półfinałów i więcej.
Autor Adrianna Lewandowska
Adrianna Lewandowska30.01.2024 | 6 min.

Eurowizja to jeden z najpopularniejszych konkursów muzycznych na świecie, a Polska bierze w nim udział od 1994 roku. W tym roku nasz kraj reprezentować będzie wokalistka Anna Jantar z utworem "Niebo z moich stron", a wystąpi ona w drugim półfinale konkursu. Terminy poszczególnych etapów Eurowizji 2024 zbliżają się wielkimi krokami. Kiedy dokładnie odbędzie się występ Polski i jak wygląda harmonogram całej imprezy? Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Kiedy Polska wystąpi w Eurowizji?

Tegoroczny konkurs Eurowizji odbędzie się w dniach 9, 11 i 13 maja 2024 roku w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii. Polska weźmie udział w drugim półfinale, który zaplanowano na 11 maja.

Nasz kraj będzie reprezentować Anna Jantar z piosenką "Niebo z moich stron". Artystka wystąpi jako szósta w kolejności wśród 17 uczestników drugiego półfinału.

Jeśli Polce uda się zakwalifikować do finału, wystąpi ponownie 13 maja jako jedna z 26 finałowych propozycji. O awansie zadecydują punkty przyznane przez jurorów i telewidzów z całej Europy.

Godziny emisji Eurowizji 2024

Transmisje na żywo z Liverpoolu będzie można oglądać w Telewizji Polskiej oraz w internecie na stronie tvp.pl.

Pierwszy półfinał rozpocznie się 11 maja o godzinie 22:00 czasu polskiego. Drugi półfinał, z udziałem Polski, zacznie się 12 maja o godzinie 22:00.

Finał konkursu zaplanowano na 13 maja na godzinę 22:00. Będzie on transmitowany równolegle na antenie TVP1 i TVP2.

Gdzie odbędzie się konkurs Eurowizji 2024?

Tegoroczny konkurs odbędzie się w Liverpoolu, w hali widowiskowo-sportowej M&S Bank Arena nad brzegiem rzeki Mersey. Obiekt może pomieścić około 11 tysięcy widzów, dzięki czemu będzie idealnym miejscem do organizacji Eurowizji.

Liverpool jako gospodarz

Początkowo 66. Konkurs Piosenki Eurowizji miał odbyć się na Ukrainie, jako że w 2022 roku wygrała go ukraińska grupa Kalush Orchestra. Jednak ze względu na trwającą wojnę organizację przekazano Wielkiej Brytanii, która zajęła drugie miejsce.

Liverpool został wybrany jako gospodarz spośród 7 brytyjskich miast ubiegających się o organizację wydarzenia. Konkurs Eurowizji odbędzie się tam po raz dziewiąty w historii.

Czytaj więcej: Sylwester Marzeń z Dwójką: Kosmiczne wynagrodzenia dla Górniak i Rodowicz

Kto będzie reprezentował Polskę w konkursie?

W tym roku Polskę będzie reprezentować Anna Jantar z utworem "Niebo z moich stron". To 30-letnia wokalistka z Warszawy, która zdobyła popularność dzięki udziałowi w talent show The Voice of Poland.

Jej konkursową propozycję napisali Kamil Czeszel i Dominic Buczkowski-Wojtaszek. Jest to rockowa, mocna piosenka z elementami bluesa i country. Tekst opowiada o tęsknocie za rodzinnymi stronami.

Dlaczego Anna Jantar?

Według TVP Anna Jantar ma wszystko, czego potrzeba, by odnieść sukces w Eurowizji - charyzmę, odpowiedni wizerunek i mocny wokal. Jej udział w konkursie ma szansę zainteresować nim młodszą widownię.

Sama artystka mówi, że od dziecka marzyła o zaśpiewaniu na eurowizyjnej scenie i teraz wreszcie będzie miała okazję spełnić to marzenie.

Jak wygląda system głosowania w Eurowizji?

Polska w Eurowizji 2024: Kiedy wystąpi nasz kraj? Termin półfinałów i więcej.

W Eurowizji obowiązuje system głosowania oparty na 50% głosach jurorów i 50% głosach telewidzów z każdego kraju. Każdy kraj ma inną procedurę wyboru jurorów, ale zazwyczaj są to osoby związane ze środowiskiem muzycznym lub medialnym.

Jurorki z Polski w 2024 roku: Kora - wokalistka
Margaret - piosenkarka
Kasia Moś - kompozytorka

Jurorzy przyznają punkty od 1 do 8, 10 i 12 dla ich 10 ulubionych propozycji w danym półfinale lub finale (z wyłączeniem piosenki z własnego kraju). Najwyżej punktowane piosenki przechodzą do kolejnych etapów.

Głosowanie telewidzów

W głosowaniu telewidzów mogą brać udział osoby z terytorium danego kraju, głosując przez SMS, aplikację lub stronę internetową nadawcy. Każdy telewidz może zagłosować maksymalnie 20 razy, przy czym nie może głosować na reprezentanta własnego kraju.

Kto jest faworytem Eurowizji 2023?

W tym roku faworytami bukmacherów do wygrania Eurowizji są przedstawiciele Szwecji i Grecji. Duże szanse mają też Czesi, Holendrzy i Włosi. Polska plasuje się mniej więcej w połowie stawki, choć szansę na sukces daje jej chwytliwa i ponadczasowa piosenka.

Według ekspertów wygrana w Eurowizji zależy w 50% od samej piosenki. Liczy się też charyzma wykonawcy i jakość widowiska na scenie.

Kluczem do zwycięstwa może być połączenie uniwersalnej, radiowej melodii, zapadającego w pamięć refrenu i efektownego show. Takie cechy mają konkursowe propozycje Szwecji i Grecji, które według bukmacherów mają największe szanse na końcowy sukces.

Czy Polska ma szansę wygrać Eurowizję?

Choć od wygranej Polski w konkursie minęło już 20 lat, wciąż mamy szansę stanąć na najwyższym stopniu podium. Konkurs Eurowizji potrafi zaskakiwać - czasem wygrywają propozycje, które nie były typowane jako faworyci.

Nasz kraj może liczyć przede wszystkim na duże wsparcie telewidzów. W ostatnich latach Polacy byli w czołówce pod względem liczby oddanych głosów, co pokazuje poziom zaangażowania fanów.

  • Najlepszy wynik Polski w XXI wieku:
    • 2. miejsce Dody w 2011 roku

Aby powalczyć o zwycięstwo, Anna Jantar musi przede wszystkim awansować do sobotniego finału. Bez tego szanse na końcowy triumf są znikome. W finale natomiast kluczowe znaczenie będą miały: jakoś wykonania na żywo, charyzma artystki i ogólne wrażenie artystyczne.

Czy Polce uda się zdobyć Eurowizję 2024? Tego dowiemy się już 13 maja!

Podsumowanie

W niniejszym artykule omówiliśmy najważniejsze informacje dotyczące udziału Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji 2024. Przedstawiliśmy dokładny termin występu naszego kraju, a także godziny transmisji poszczególnych etapów imprezy w Telewizji Polskiej.

Dowiedzieliśmy się, że Eurowizja odbędzie się w tym roku w Liverpoolu, a reprezentantką Polski będzie Anna Jantar z utworem "Niebo z moich stron". Opisaliśmy jej szanse na sukces oraz mocne strony, które mogą pomóc w uzyskaniu dobrego wyniku.

Ponadto wyjaśniliśmy zasady systemu głosowania, w ramach którego punkty przyznają jurorzy i telewidzowie. Wskazaliśmy także tegorocznych faworytów konkursu oraz omówiliśmy szanse Polski na końcową wygraną.

Mamy nadzieję, że przedstawione informacje pozwolą czytelnikom lepiej zrozumieć zasady Eurowizji i kibicować naszej reprezentantce podczas tego wyjątkowego wydarzenia muzycznego.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak rozpocząć wspaniałą przygodę z grą na trąbce? Porady dla początkujących
  2. Muniek staszczyk załamany: to mnie przeraża
  3. Kazik staszewski niespodzianka wydarzy się lutym
  4. Przepis na ciasto świąteczne: zrobisz je na ostatnią chwilę
  5. Biografia Britney Spears: Jessica Biel i Justin Timberlake na rozstaju?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Adrianna Lewandowska
Adrianna Lewandowska

Jestem wielkim fanem muzyki i na blogu staram się przekazywać moje fascynacje. Odkrywaj ze mną różne gatunki muzyczne i artystów na nowo!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły