Nie żyje legenda filmowej muzyki, zdobywca Oscara

Nie żyje legenda filmowej muzyki, zdobywca Oscara
Autor Adrianna Lewandowska
Adrianna Lewandowska28.05.2024 | 3 min.

Richard M. Sherman, jeden z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej, zmarł w wieku 95 lat. Sherman wraz z bratem Robertem stworzyli niezapomniane piosenki do disneyowskich animacji, które zyskały kultowy status wśród kilku pokoleń widzów. Ich dorobek został doceniony przez Akademię Filmową - zdobyli Oscary za muzykę do filmów "Mary Poppins" i "Zakochany kundel".

Sławny kompozytor odszedł w wieku 95 lat

Świat filmu i muzyki poniósł niepowetowaną stratę. W poniedziałek 27 maja zmarł Richard M. Sherman, wybitny kompozytor tworzący niezapomniane melodie dla wytwórni Walta Disneya. Miał 95 lat i do ostatnich chwil pracował nad nowymi projektami muzycznymi.

Sherman to jeden z najbardziej cenionych kompozytorów w historii kina. Jego utwory na zawsze zapisały się w kulturze popularnej, zyskując status kultowych przebojów. Choć był autorem setek piosenek, to właśnie za dorobek dla Disneya został uhonorowany najwyższymi branżowymi nagrodami.

Wraz z bratem Robertem tworzyli duet kompozytorski The Sherman Brothers. Ich talent i wyobraźnia muzyczna wywarły trwały wpływ na rozwój animacji i kształtowanie gustów kolejnych pokoleń widzów Disneya.

Kariera i nagrodzony Oscarami dorobek mistrza

Pomimo osiągnięcia statusu legendy, Sherman nigdy nie przestał pracować. Założony przez niego duet kompozytorski pozostawił po sobie niezwykłe bogactwo muzyczne, wyznaczając standardy tworzenia piosenek dla produkcji animowanych.

Ich talent został doceniony przez prestiżowe gremia. Należały do nich m.in. dwa Oscary – za najlepszą muzykę do kultowych filmów "Mary Poppins" z 1964 roku oraz "Zakochany kundel" sprzed dekady. Ponadto byli wielokrotnie nagradzani statuetkami Grammy i Emmy.

The Sherman Brothers pracowali dla Disneya przez ponad dekadę, komponując muzykę do takich klasyków jak "Księga dżungli", "Rodzina Addamsów" czy "Powrót na Plantację Pana". Później zajęli się działalnością na Broadwayu, gdzie osiągnęli status gwiazd musicalu, nie porzucając przy tym pracy dla Disneya.

  • Współpracowali z największymi gwiazdami Hollywood, jak Julie Andrews czy Dick Van Dyke.
  • Ich piosenki są wykonywane do dziś w największych parkach rozrywki na świecie.
  • Uznawani za najwybitniejszych kompozytorów od czasów braci Sherman i Berlina.

Czytaj więcej: Iwona Pavlović ma pseudonim, który zaskakuje. Tak powstała „Czarna Mamba"

Wpływ muzyki Shermana na całe pokolenia widzów

Zdjęcie Nie żyje legenda filmowej muzyki, zdobywca Oscara

Utwory The Sherman Brothers stanowią nieodłączną część dorastania wielu pokoleń fanów Disneya. Ich muzyka odcisnęła trwałe piętno na kulturze masowej, stając się źródłem nostalgicznych wzruszeń dla kolejnych widzów.

Doskonałym przykładem wpływu ich twórczości na wyobraźnię ludzi jest przebój "It's a Small World" wykonywany w parkach rozrywki na całym świecie. Piosenka składająca się z zaledwie siedmiu wersów zapisała się w pamięci globalnej publiczności, stając się jednym z najpopularniejszych motywów muzycznych XX wieku.

Śmierć Richarda M. Shermana to koniec pewnej ery w dziejach muzyki filmowej. Jego spuścizna wciąż będzie inspirować i dawać radość milionom fanów na długie lata. Magiczny, pełen życia i radości świat stworzony przez kompozytora pozostanie wiecznie żywy w sercach kolejnych pokoleń.

Bez wątpienia Richard M. Sherman na trwałe zapisał się w panteonie wielkich twórców muzyki rozrywkowej. Jego odejście zamyka rozdział twórczości jednej z najwybitniejszych osobowości w historii animacji.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak rozpocząć wspaniałą przygodę z grą na trąbce? Porady dla początkujących
  2. Maciej musiałowski zgłosił się na eurowizję: to mnie najbardziej paraliżuje
  3. Kazik staszewski niespodzianka wydarzy się lutym
  4. Przepis na ciasto świąteczne: zrobisz je na ostatnią chwilę
  5. Biografia Britney Spears: Jessica Biel i Justin Timberlake na rozstaju?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Adrianna Lewandowska
Adrianna Lewandowska

Jestem wielkim fanem muzyki i na blogu staram się przekazywać moje fascynacje. Odkrywaj ze mną różne gatunki muzyczne i artystów na nowo!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły