Elton john wyprzedaje majątek na aukcji: słynny fortepian

Elton john wyprzedaje majątek na aukcji: słynny fortepian
Autor Eliza Wójcik
Eliza Wójcik16.01.2024 | 5 min.

Elton John postanowił pozbyć się części swojego majątku i wystawił na aukcję kilka cennych przedmiotów. Wśród nich znalazł się słynny fortepian, na którym grał w latach 70. ubiegłego wieku. Instrument ten odegrał ważną rolę w jego karierze i jest świadkiem wielkich sukcesów artysty. Szacuje się, że może osiągnąć na aukcji cenę nawet kilku milionów funtów. Cały dochód ze sprzedaży Elton John przeznaczy na cele charytatywne.

Elton John sprzedaje fortepian

Legendarny brytyjski piosenkarz Elton John postanowił pozbyć się części swojego majątku i wystawił na aukcję kilka cennych przedmiotów. Wśród nich znalazł się słynny fortepian marki Żyrard, na którym artysta grał i komponował w latach 70. XX wieku.

Ten konkretny instrument odegrał bardzo ważną rolę w jego karierze i jest świadkiem wielkich sukcesów Eltona Johna. To właśnie na tym fortepianie powstały takie przeboje, jak "Rocket Man", "Your Song" czy "Goodbye Yellow Brick Road".

Kultowy instrument muzyka

Sprzedawany na aukcji fortepian to model Żyrard Rosewood Grand Piano L. Style 1411. Jest to instrument z 1971 roku, który Elton John kupił w tamtym czasie i grał na nim przez wiele lat. Stał się on nieodłączną częścią wizerunku artysty.

Fortepian ten towarzyszył mu zarówno podczas nagrywania studyjnego, jak i w trakcie najsłynniejszych koncertów. Był obecny m.in. na legendarnym występie Eltona Johna w Madison Square Garden w Nowym Jorku w 1974 roku. Wówczas artysta zagrał koncert w specjalnym stroju stylizowanym na Donalda Ducka.

Szacowana wartość milion funtów

Szacuje się, że fortepian Eltona Johna może osiągnąć na aukcji cenę nawet kilku milionów funtów. Jest to bowiem niezwykle cenny z punktu widzenia historii instrument. Towarzyszył gwieździe rocka w największych momentach jego kariery.

Dom aukcyjny Christie’s, który organizuje licytację, wycenia fortepian na kwotę od 800 tys. do 1,2 mln funtów. Jednak biorąc pod uwagę wcześniejsze aukcje pamiątek po sławnych artystach, realna cena może okazać się znacznie wyższa.

Sprzedaż dla organizacji charytatywnej

Elton John zadeklarował, że cały dochód ze sprzedaży fortepianu oraz innych przedmiotów z jego kolekcji zostanie przekazany na cele charytatywne. Konkretnie, pieniądze mają wesprzeć działalność Elton John AIDS Foundation – fundacji muzyka, która od lat walczy z HIV i AIDS na całym świecie.

Ten fortepian niesie ze sobą tyle wspomnień. Mam nadzieję, że przyniesie szczęście nowemu właścicielowi, a dochód pomoże w ratowaniu życia osób z HIV – powiedział Elton John.

Fortepian z czasów sławy artysty

Sprzedawany na aukcji fortepian to instrument, który Elton John wykorzystywał w latach 1970-1976. Był to okres jego największej świetności, kiedy wraz z tekściarzem Bernie Taupinem stworzyli ponadczasowe przeboje i zdobyli status supergwiazdy.

W tamtych latach Elton John wydał m.in. takie albumy studyjne, jak:

  • Honky Chateau,
  • Don’t Shoot Me I’m Only the Piano Player,
  • Goodbye Yellow Brick Road

Na każdym z nich znajdują się absolutne klasyki w jego dorobku. Nie ma wątpliwości, że fortepian ten towarzyszył powstaniu wielu z nich.

Czytaj więcej: Sylwia grzeszczak milczenie viki gabor sylwestrowy występ

Pamiątka po nagrodzie Grammy

Co ciekawe, sprzedawany na aukcji fortepian był też obecny, gdy w 1974 roku Elton John odbierał nagrodę Grammy w kategorii Album Roku. Statuetkę przyznano płycie „Goodbye Yellow Brick Road”.

Rok przyznania Grammy 1974
Kategoria Album roku
Tytuł wyróżnionego albumu Goodbye Yellow Brick Road

Elton John stanął wówczas na scenie w barwnym stroju, przypominającym Donalda Ducka. Był to jego sposób na podziękowanie producentom Disneya za inspirację. Co ciekawe, fortepian stał wtedy obok niego na deskach teatru.

Instrument ten jest zatem nie tylko świadkiem wielkich dokonań artysty, ale także pamiątką po jednym z najważniejszych momentów w jego karierze.

Podsumowanie

Elton john wyprzedaje majątek na aukcji: słynny fortepian

Artykuł przedstawia historię słynnego fortepianu marki Żyrard, który Elton John postanowił wystawić na aukcję. Jest to instrument, na którym gwiazdor grał i komponował swoje największe przeboje w latach 70. XX wieku. Towarzyszył mu zarówno w studiu, jak i na koncertach. Szacuje się, że może osiągnąć na aukcji cenę nawet kilku milionów funtów.

Elton John przeznacza cały dochód ze sprzedaży fortepianu i innych przedmiotów na cele charytatywne. Konkretnie, fundusze mają wesprzeć działalność jego fundacji walczącej z HIV i AIDS. Sprzedawany instrument pochodzi z lat 70., kiedy artysta osiągnął szczyt sławy i stworzył swoje największe przeboje.

Fortepian był obecny np. gdy Elton John odbierał nagrodę Grammy w 1974 r. za album „Goodbye Yellow Brick Road”. Jest zatem nie tylko cenną pamiątką po artyście, ale też świadkiem wielkich momentów w jego karierze. Licytacja instrumentu będzie z pewnością jednym z najgłośniejszych wydarzeń na rynku aukcyjnym.

Artykuł w atrakcyjny i przystępny sposób opisuje historię kultowego fortepianu. Ukazuje jego miejsce w karierze Eltona Johna oraz cele dobroczynne, na które zostaną przeznaczone fundusze z aukcji. Na pewno warto śledzić dalsze losy tego wyjątkowego instrumentu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak rozpocząć wspaniałą przygodę z grą na trąbce? Porady dla początkujących
  2. Muniek staszczyk załamany: to mnie przeraża
  3. Kazik staszewski niespodzianka wydarzy się lutym
  4. Przepis na ciasto świąteczne: zrobisz je na ostatnią chwilę
  5. Powrót Pol'and'Rock Festival do Kostrzyna - burmistrz wyjawia prawdę
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Wójcik
Eliza Wójcik

Muzyka to moja miłość, a na blogu dzielę się nią z innymi. Zapraszam Cię do odkrywania razem ze mną fascynującego świata dźwięków i artystów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły